Ministerstwo Cyfryzacji powołało zespół ds. rozwoju AI w Polsce

Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji powołał do życia zespół specjalistów, który zajmie się w Polsce tematyką rozwoju sztucznej inteligencji. Grupa nazywa się "PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski". W jej skład wchodzą doświadczeni programiści. Określono obszary, gdzie technologie mogą wpłynąć na państwo.

Ministerstwo Cyfryzacji powołało nowy zespół specjalistów, który został ogłoszony przez ministra resortu, Krzysztofa Gawkowskiego. Grupa składa się z siedmiu osób i otrzymała od rządu konkretne zadanie. Czym będzie się zajmować?

Zespół "PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski"

Nowy zespół powołany przez Ministerstwo Cyfryzacji nazywa się "PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski" i w jego skład wchodzą uznani programiści mający doświadczenie akademickie oraz biznesowe. Członkami są: Miron Mironiuk, Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Łukasz Kidziński i Karol Kurach.

Reklama

Ministerstwo udostępniło zdjęcie, które widać powyżej. Na fotografii widać członków nowego zespołu do spraw AI i celowo wykorzystano tutaj motyw z kultowego obrazu z programistami w sweterkach siedzących przy stole z ceratą. Zdjęcie zostało później wykorzystane w licznych memach.

Grupa powołana przez Krzysztofa Gawkowskiego ma konkretne zadania

Zespół "PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski" ma zająć się wpływem rozwoju sztucznej inteligencji na poprawę działania państwa. Określono 10 kluczowych obszarów dla tego zadania i dotyczą one m.in. bezpieczeństwa, wymiaru sprawiedliwości oraz edukacji. Wykorzystanie AI może wpłynąć tutaj na zwiększenie efektywności i nie tylko.

Początkowo zespół skupi się na pięciu obszarach i są to: bezpieczeństwo, zdrowie, skuteczne państwo, edukacja oraz rozwój. Na każdy z nich przypadają dwa projekty. Jakie będą efekty tych prac, to przekonamy się z czasem. Sami członkowie grupy podkreślają, że nie wiadomo, co dokładnie umożliwi dostępna dziś technologia, choć oczekiwania są duże.

Rząd zapowiada walkę z oszustami

Przy okazji resort przypomniał, że pod koniec marca planuje wprowadzić w życie nowe rozwiązania, które umożliwią skuteczniejszą walkę z oszustwami. Dotyczy to nieprawdziwych SMS-ów wysyłanych przez cyberprzestępców. Wkrótce powinno ich być na telefonach Polaków mniej, bo będą one blokowane na podstawie specjalnych wzorców. Stanie się to obowiązkiem rodzimych operatorów sieci komórkowych od 25 marca.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy