mObywatel bije rekord popularności. Wkrótce dowód osobisty 2.0
mObywatel to jedna z najbardziej użytecznych aplikacji, jaką Polacy mogą zainstalować na swoich smartfonach. Zgodnie z najnowszymi informacjami przekazanymi przez portal gov.pl, już 10 milionów z nas korzysta na co dzień z darmowej apki. To jeszcze nie ostatnie słowo w temacie cyfrowych dokumentów. Ten rok przyniesie spore zmiany w mObywatel. Wkrótce wersja 2.0.
mObywatel - darmowa aplikacja hitem w Polsce
mObywatel cały czas rozwija się, podobnie jak jego baza użytkowników. Informacje płynące ze strony Ministerstwa Cyfryzacji nie pozostawiają złudzeń - darmowa aplikacja dla Polaków cieszy się coraz większą popularnością, czego dowodem są liczby instalacji oprogramowania.
W pierwszym kwartale 2023 roku zanotowano 1 milion pobrań aplikacji mObywatel. Łączna liczba instalacji przekroczyła tym samym barierę 10 milionów. Taki wynik robi wrażenie i wszystko wskazuje na to, że wkrótce kolejni obywatele sięgną po ten mobilny program umożliwiający łatwiejsze korzystanie ze swoich dokumentów i nie tylko.
W ciągu ostatnich dwóch lat liczba pobrań aplikacji mObywatel wzrosła pięciokrotnie. To świadczy o tym, że cyfryzacja usług publicznych jest potrzebna, a społeczeństwo oczekuje tych zmian. Na bieżąco analizujemy potrzeby użytkowników. Z badań wynika, że oczekiwania są takie, aby aplikacja pomagała obywatelom załatwić sprawy urzędowe – w dowolnym miejscu i czasie.
Popularność mObywatela rośnie z roku na rok
Ponad 3 lata temu, bo w styczniu 2020 roku aplikacja mObywatel znajdowała się na 776 600 urządzeniach w kraju. W kolejnym roku liczba ta wzrosła do 2 004 849. Prawdziwy boom na mObywatela rozpoczął się już wtedy, aby na początku 2022 roku ministerstwo mogło pochwalić się liczbą 6 625 566 użytkowników.
Od 30 listopada 2022 roku do 14 kwietnia 2023 roku liczba użytkowników aplikacji mObywatel wzrosła o ponad 1 milion - do poziomu 10 014 437 zainstalowanych aplikacji. To pokazuje, że zestaw funkcjonalności programu regularnie przyciąga nowych użytkowników. Po co nam mObywatel? Lista zalet i korzyści jest długa, oto najważniejsze z nich:
- mObywatel to wirtualny portfel z dokumentami - m.in. z dowodem osobistym, prawem jazdy czy Unijnym Certyfikatem COVID
- mPojazd - informajce o polisach, statusie pojazdu czy karcie pojazdu
- mLegitymacja dla Twojego dziecka, czyli cyfrowy dokument uprawniający do zniżek i nie tylko
- Dostęp do eRecepty i eSkierowań
Powiadomienia push w mObywatel zamiast SMS?
Jedną z najnowszych i dostępnych już funkcjonalności aplikacji mObywatel są powiadomienia push, dzięki którym zatwierdzimy szereg akcji w cyfrowej przestrzeni. Kojarzycie mobilną autoryzację przelewów bankowych? W takim razie już wiecie, jak działają powiadomienia push w mObywatel.
Podczas składania elektronicznych podpisów czy potwierdzania logowania w mObywatel możemy zatwierdzić nasze działania poprzez powiadomienie w aplikacji, zamiast korzystania z kodu SMS. Jest to duże udogodnienie, które jest przede wszystkim wygodne i szybsze.
mObywatel 2.0 już tego lata
Prawdziwą rewolucją będzie mObywatel 2.0, który wejdzie w życie na przełomie czerwca i lipca tego roku. Na mocy ustawy elektroniczny dowód w aplikacji będzie uznawany na równi z fizycznym dowodem. To jednak nie koniec udogodnień i ulepszeń.
Nowa wersja aplikacji – mObywatel 2.0. – docelowo to będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktu z urzędami. Aplikacja rządowa będzie przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej, a także umożliwiać e-płatności urzędowe i posługiwanie się cyfrowymi dokumentami tak, jak tymi tradycyjnymi.
Użytkownicy aplikacji mObywatel otrzymają możliwość zastrzegania swojego numeru PESEL, co uchroni ich przed niepożądanym wykorzystaniem danych, a młodzi kierowcy zaraz po zdaniu egzaminu będą mogli skorzystać z elektronicznego prawa jazdy. Pojawią się też ePłatności za usługi administracyjne. Nie obejdzie się również bez zmian w szacie graficznej.
Polecamy na Antyweb | Nie polubisz nowych reklam w Androidzie. Miejsce najgorsze z możliwych