mObywatel przestanie działać. Zabierzcie ze sobą fizyczne dokumenty

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada przerwę w działaniu bardzo popularnej rządowej aplikacji mObywatel. Aktualizacja systemu potrwa kilka godzin, i jeśli nie będziemy mieli przy sobie fizycznych dokumentów, to może czekać nas przykra sytuacja.

mObywatel przestanie działać
mObywatel przestanie działaćMinisterstwo Cyfryzacjimateriały prasowe

mObywatel za pośrednictwem platformy X zapowiada przerwę w działaniu aplikacji, która nastąpi już w najbliższy poniedziałek, 28 października od godziny 22:00, i potrwa do wtorku 29 października do godziny 1:00 w nocy. W tym czasie nie będzie można skorzystać z aplikacji, a to oznacza, że setki tysięcy Polaków mogą mieć problemy.

— Z powodu planowanych prac technicznych od godz. 22:00, 28 października (poniedziałek) do godz. 1:00, 29 października (wtorek) mogą wystąpić chwilowe przerwy w dostępie do aplikacji. Przepraszamy za utrudnienia — czytamy we wpisie mObywatel 2.0 na platformie X.

mObywatel przestanie działać już w poniedziałek

Dlatego warto na czas aktualizacji zaopatrzyć się w fizyczne dokumenty, by nie spotkała nas przykra sytuacja. Jednak nie ma co narzekać, ponieważ po przerwie, mObywatel wzbogaci się o nowe, bardzo praktycznie funkcje, które na długo ułatwią użytkownikom życie.

Jak kilka dni temu informował Dawid Długosz, rządowa aplikacja ciągle jest rozwijana. Plany resortu na najbliższe lata zakładają, że platforma zyska mnóstwo funkcji, a dokładnie nawet 200. Będą one związane z różnymi aspektami życia Polaków oraz cyfryzacji kraju.

200 nowych funkcji w aplikacji mObywatel

Ministerstwo Cyfryzacji chce również, aby 70 procent systemów stosowanych w realizacji cyfrowych usług publicznych korzystało z rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej. W planach jest m.in. mierzenie śladu węglowego przez administrację publiczną. Do 2026 r. ma powstać mechanizm, który pozwoli koordynować wdrażanie i finansowanie narzędzi bazujących na AI.

Ciekawostką jest również cyfryzacja danych medycznych. Wstępny pomysł zakłada, że do systemu mogłyby trafiać informacje pozyskiwane z urządzeń noszonych. Na przykład dane z pulsometrów smartwatchy. Wiemy jednak, że do 2035 roku. wszystkie podmioty lecznicze mają prowadzić dokumentację cyfrową, która pozwoli na jej łatwe udostępnianie i wymianę.

Przypominamy, że ostatnia aktualizacja aplikacji mObywatel wprowadziła legitymację inżyniera budownictwa. W ten sposób uprawnione osoby już mogą wygodnie i szybko potwierdzić własne kwalifikacje. Dokument skierowany jest do bardzo ścisłego grona specjalistów i jest to już kolejna w tym roku grupa zawodowa (po pielęgniarkach, lekarzach, położnych czy radcach prawnych i nie tylko), która będzie mogła legitymować się smartfonem.

Czy sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy? Ekspert rozwiewa wątpliwościPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas