Moment uderzenia w most hipersonicznego pocisku Iskander. Jest nagranie

W mediach społecznościowych pojawił się materiał filmowy, na którym uwieczniono moment uderzenia rosyjskiego hipersonicznego pocisku Iskander we wschodnią część Mostu Antonowskiego w obwodzie chersońskim, gdzie przebywali ukraińscy żołnierze.

Moment uderzenia w Most Antonowski hipersonicznego pocisku Iskander
Moment uderzenia w Most Antonowski hipersonicznego pocisku Iskander@WarMonitorsTwitter

W momencie, gdy doszło do buntu grupy Wagnera i ich rajdu na Moskwę, siły specjalne ukraińskiej armii przedostały się na okupowaną przez Rosjan stronę rzeki Dniepr przy Moście Antonowskim w Chersoniu i zaczęły starcia z rosyjskimi żołnierzami. W kolejnych dniach, Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się wyzwolić spod okupacji rosyjskiej spory obszar licząc od rzeki do pobliskiego miasta Oleszki.

Nieoficjalnie mówi się, że ukraińska armia zdołała przeprawić przez rzekę kilka czołgów i wozów opancerzonych, które ukryto pod mostem. Działania sił specjalnych zaowocowały oczyszczeniem terenu z rosyjskich żołnierzy i zniszczeniem za pomocą min ich pojazdów opancerzonych.

Rosjanie użyli pocisku Iskander do zniszczenia mostu

Rosyjska armia w panice postanowiła uratować sytuację i dokonać ataku rakietowego na wschodnią część mostu za pomocą hipersonicznego pocisku 9K720 Iskander. Całe wydarzenie uwieczniono na filmie wykonanym z drona zwiadowczego. Niestety, nie wiadomo, czy w chwili ataku przy moście znajdowały się siły ukraińskie i czy odnotowano straty. Na pewno w okolicy krążyły ukraińskie łodzie, które osłaniały żołnierzy i dostarczały im potrzebny sprzęt.

Rosyjska armia nie dysponuje już zapasem pocisków Iskander, przeznaczonym do prowadzenia wojny w Ukrainie. Analitycy tłumaczą, że armia dokonuje ataków rakietowych za pomocą pocisków Iskander pochodzących z bieżącej produkcji. Oznacza to, że gdy powstanie kilka sztuk tej broni, to natychmiast pociski są używane w atakach np. na Kijów czy właśnie użyte do zniszczenia strategicznych obiektów w Ukrainie.

Pociski Iskander-M mogą przenosić broń jądrową

Iskander-M to pocisk balistyczny krótkiego zasięgu o napędzie rakietowym. Według oficjalnych danych, jego zasięg to 415 kilometrów. Przypuszcza się jednak, że faktyczny zasięg wynosi 500 kilometrów. Rosjanie mają umniejszać osiągi swojego pocisku, aby oficjalnie nie łamać traktatu INF.

Pocisk ma długość 7 metrów i ładunek wybuchowy o masie 780 kg. Jest wykorzystywany od początku wojny w Ukrainie do terrorystycznych ataków na infrastrukturę i ludność cywilną. Jednak Iskander-M może przenosić także głowicę termojądrową. Szacuje się, że maksymalna moc przenoszonego ładunku nuklearnego może wynosić nawet 50 kiloton.

"Wydarzenia": ORP Tadeusz Kościuszko zacumował w Gdyni po półrocznych ćwiczeniach NATOPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas