Na początku było IEEE 802.11. Potem ktoś wymyślił Wi-Fi i tak zostało
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Rozwój sieci bezprzewodowej na przestrzeni lat był jednym z najszybszych procesów w branży IT. W ciągu zaledwie 16 lat od momentu powstania Wi-Fi stało się dla nas najbardziej niezbędną, zaraz po jedzeniu, rzeczą. Sprawdź, w jaki sposób Wi-Fi stało się dominującym źródłem dostępu do internetu. Czy wiesz, co naprawdę kryje się pod jego nazwą?
Jak powstało Wi-Fi?
Początkowo sieć używana była przez wojsko oraz placówki akademickie. Do ogólnego użytku została oddana dopiero w 1991 roku. Osiem lat później kilka firm technologicznych zdecydowało się połączyć swoje siły i stworzyć stowarzyszenie Wireless Ethernet Compatibility Alliance, w skrócie WECA. W wyniku ich pracy już we wrześniu 1999 bezprzewodowy internet był dostępny w zastosowaniu komercyjnym. Rolą stowarzyszenia stało się również promowanie nowego sprzętu oraz dbanie o wzajemną zgodność urządzeń.
Początkowo używano sieci bezprzewodowej jedynie na komputerach i laptopach. Z czasem jednak coraz popularniejsze stało się korzystanie z niego na telefonach. Określenie Wi-Fi stopniowo zaczęło przenikać do języka potocznego, a w 2005 roku zaczęło pojawiać się nawet w słownikach.
Od 2011 roku coraz częściej zaczęły pojawiać się hot spoty, a w 2012 roku do sieci bezprzewodowej podłączona była już jedna czwarta gospodarstw na całym świecie. Eksperci zgodni są, że siła Wi-Fi będzie jedynie rosła i niedługo może stać się dominującym źródłem dostępu do internetu.
Co oznacza nazwa Wi-Fi?
To właśnie ówczesna WECA, która obecnie funkcjonuje pod nazwą Wi-Fi Alliance jest właścicielem znaku towarowego Wi-Fi oraz logo Wi-Fi CERTIFIED.
Na początku Wi-Fi funkcjonowało pod nazwą IEEE 802.11. Zgodnie stwierdzono jednak, że jest ona zbyt techniczna i niekoniecznie chwytliwa. To właśnie dlatego zdecydowano się na jej zmianę.
Nazwa Wi-Fi wymyślona została przez firmę marketingową Interbrand, która w swoim portfolio ma również takie nazwy jak Prozac, dla antydepresantów oraz Compaq, dla firmy komputerowej.
Nowa nazwa dla sieci bezprzewodowej miała zapadać w pamięć i być uniwersalna. Celem było również danie użytkownikom do zrozumienia, że sprzęt będzie można znaleźć w każdym miejscu — domu, biurze, kawiarni czy transporcie publicznym. To dlatego zdecydowano się na grę słów. Nazwa Wi-Fi została zainspirowana określeniem Hi-FI, które pod koniec lat 90. było znane każdemu. Wi-Fi było początkowo jedynie grą słowną, a swoje rozwinięcie, czyli "wireless fidelity" zdobyło dopiero później.
Czy można zmienić nazwę sieci Wi-Fi?
Wi-Fi stało się na tyle popularne, że w gąszczu wyszukiwanych routerów w okolicy (szczególnie w dużych blokowiskach), wiele z nas może chcieć zmienić nazwę sieci bezprzewodowej. Jest to oczywiście możliwe.
Aby zmienić nazwę sieci Wi-Fi, należy najpierw zalogować się do ustawień routera WiFi. Można zrobić to poprzez wpisanie adresu routera w pasku przeglądarki internetowej. W ten sposób będziemy mogli przejść do interfejsu, który nam na to pozwoli. Login oraz hasło potrzebne do logowania znajdziemy w instrukcji załączonej do routera lub na naklejce umieszczonej na sprzęcie.
Po zalogowaniu znajdujemy opcję zmiany nazwy Wi-Fi, która może być również kryć się pod zakładką "Zmiana SSID". Po wejściu w nią będziemy mogli wpisać nową nazwę sieci.