Największe nasłonecznienie w Polsce. Tam fotowoltaika się sprawdzi

Działanie paneli fotowoltaicznych jest nierozerwalnie związane z nasłonecznieniem danego regionu. Zasada jest prosta: im silniejsze operowanie promieni słonecznych, tym panele wytworzą więcej prądu. Czy wobec tego nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające, a zainstalowane panele fotowoltaiczne sprawdzą się również późną jesienią i zimą?

Dach z panelami fotowoltaicznymi. Nasłonecznienie ma znaczenie.
Dach z panelami fotowoltaicznymi. Nasłonecznienie ma znaczenie.123RF/PICSEL

Najlepsze warunki nasłonecznienia dla fotowoltaiki

W jakich warunkach fotowoltaika jest najbardziej wydajna? Wbrew pozorom panele wcale nie działają najlepiej w środku upalnego lata. Trzeba odróżnić nasłonecznienie od wysokiej temperatury. Ta druga w skrajnych przypadkach może wręcz doprowadzić do przegrzania się ogniw fotowoltaicznych.

Warto także wiedzieć, że instalowane obecnie nowoczesne panele fotowoltaiczne są przygotowane do działania nawet przy zachmurzonym niebie. Już niewielka ilość promieni słonecznych wystarczy, aby rozpoczęły one produkcję energii elektrycznej. Panele działają więc również jesienią i zimą. Ilość wytworzonej w tym okresie energii elektrycznej będzie jednak mniejsza od tej produkowanej w cieplejszych miesiącach roku.

Jakie są optymalne warunki dla działania paneli fotowoltaicznych?

Przyjmuje się, że panele fotowoltaiczne najlepiej działają przy nasłonecznieniuzbliżonym do 1000 kWh/mkw (a więc takim, jakie jest średnie nasłonecznienie w Polsce) oraz temperaturze ok. 25°C.

Ile jest dni słonecznych w Polsce?

Jak rozkłada się nasłonecznienie w Polsce? Dane zebrane w różnych miejscach kraju wskazują, że w zasadzie na całym obszarze Polski sytuacja wygląda bardzo podobnie. Nawet porównanie średniego nasłonecznienia w najcieplejszych oraz zwyczajowo uważanych za najzimniejsze (a co za tym idzie najmniej nasłonecznione) obszarach nie wykazuje zbyt dużych różnic.

Ile jest dni słonecznych w Polsce? Średnio jest ich około 66 (1600 godzin). Większość tych dni przypada na wiosnę i lato. Wtedy też panele fotowoltaiczne produkują więcej energii elektrycznej, która następnie może być wykorzystywana również jesienią i zimą.

Nasłonecznienie w Polsce w różnych regionach

Choć średnie nasłonecznienie w Polsce jest podobne we wszystkich regionach, wiele osób wciąż obawia się, że w miejscu ich zamieszkania słońca jest zbyt mało. Wobec tego instalacja paneli fotowoltaicznych wydaje się im nieuzasadniona. Wcale jednak tak nie jest.

Najbardziej nasłonecznione tereny w kraju znajdują się w Polsce południowej. Dla przykładu średnie nasłonecznienie wynosi:

  • 1351 kWh/mkw w Rzeszowie, 
  • 1337 kWh/mkw w Lublinie,
  • 1304 kWh/mkw we Wrocławiu.

Najmniej słonecznych dni występuje na Pomorzu (zwłaszcza w okolicach Ustki, Mławy i Kołobrzegu). Jednak nawet tam panele fotowoltaiczne świetnie sobie radzą, a średnie nasłonecznienie wynosi 1000-1080 kWh/mkw.

Warto zdać sobie sprawę, że w wielu krajach warunki klimatyczne i nasłonecznienie są podobne do nasłonecznienia w Polsce. Fotowoltaika jest tam stosowana z powodzeniem znacznie częściej - i to już przez dłuższy czas. Jako sztandarowy przykład zwykle podaje się tu Niemcy, w których panele fotowoltaiczne od dawna są instalowane w wielu gospodarstwach domowych.

Jak sprawdzić poziom nasłonecznienia?

Od czego zależy poziom nasłonecznienia terenu i jak sprawdzić, ile on wynosi? Czynniki, które mają wpływ na nasłonecznienie to przede wszystkim:

  • wysokość nad poziomem morza;
  • ekspozycja terenu na słońce;
  • zacienienie (nie tylko naturalne, ale też to wynikające z zabudowy terenu);
  • szerokość geograficzna;
  • dzienna i sezonowa zmiana kąta padania promieni słonecznych.

Wpływ na działanie fotowoltaiki będą jednak miały również takie czynniki jak zanieczyszczenie powietrza, roślinność, a nawet panujący na danym terenie mikroklimat.

Wszystkie te dane są brane pod uwagę podczas tworzenia tzw. map usłonecznienia w Polsce oraz map potencjału solarnego dachów na konkretnym terenie.

W przypadku tego drugiego typu map najdokładniejsze informacje są uzyskiwane z wykorzystaniem lotniczego skanowania laserowego. Dzięki temu z zawartych na mapie danych można wyczytać, jak dużo energii elektrycznej panele fotowoltaiczne wytworzą na użytecznej części konkretnego dachu. Warto jednak pamiętać, że takie dane są zawsze podawane nie jako ostateczna wartość, ale przedział.

Przed podjęciem decyzji o instalacji paneli fotowoltaicznych warto sprawdzić dane na obydwu rodzajach map. Nasłonecznienie dla gruntów oraz dla powierzchni dachów może różnić się między sobą. A to oznacza, że najlepsza lokalizacja dla paneli instalowanych na dachu oraz dla tych montowanych bezpośrednio na gruncie nawet w promieniu kilkunastu kilometrów mogą różnić się między sobą.

Ukraina: Za linią frontu firmy dostosowują się do wojnyDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas