NASA odkryła tysiące gór ukrytych pod oceanami

Naukowcy z NASA donoszą o niesamowitym odkryciu, dokonanym w ziemskich oceanach. Znajduje tam się tysiące gór, które ukryte są przed światłem dziennym. Mogą one skrywać cenne minerały. Satelita SWOT ma ujawnić przed nami największe tajemnice ziemskiej atmosfery i oceanów.

NASA odkryła tysiące gór ukrytych pod oceanami
NASA odkryła tysiące gór ukrytych pod oceanami123RF/PICSEL

Badacze z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej dokonali przełomowego odkrycia, które diametralnie odmienia naszą wiedzę o głębinach oceanicznych. Okazuje się, że dotychczas nie mieliśmy pojęcia o tysiącach ukrytych podwodnych formacji, takich jak góry i wzgórza. Dowiedzieliśmy się o ich istnieniu dzięki najnowszemu satelicie NASA o nazwie SWOT.

Naukowcy opublikowali właśnie pierwsze efekty części swoich badań. Przygotowali bardzo szczegółową mapę dna morskiego. Pozwala ona śledzić z niesamowitą dokładnością zmiany geologiczne zachodzące w praktycznie wszystkich zakątkach naszej planety. Badacze nie ukrywają, że nowe dane mogą posłużyć do poszukiwań cennych minerałów.

SWOT odkrywa tysiące gór ukrytych pod oceanami

- Amerykańscy i francuscy oceanografowie, hydrologowie i międzynarodowi partnerzy połączyli siły w przygotowaniu tej misji satelitarnej, by wykonać pierwsze globalne badanie wód powierzchniowych Ziemi, obserwować drobne szczegóły topografii powierzchni oceanu i mierzyć zmiany zbiorników wodnych w czasie rzeczywistym - podała w oświadczeniu NASA.

Mapowanie dna morskiego odgrywa kluczową rolę w wielu praktycznych i strategicznych dziedzinach, takich jak bezpieczna nawigacja statków, układanie kabli podmorskich czy identyfikacja potencjalnych zagrożeń. Nadya Vinogradova Shiffer z NASA zwraca uwagę na ogromne znaczenie tego procesu, podkreślając w oficjalnym komunikacie, że "mapowanie dna morskiego jest nie tylko fundamentem dla istniejących możliwości ekonomicznych, lecz także otwiera drogę do nowych perspektyw. Wśród nich znajdują się wydobycie cennych minerałów z głębin, optymalizacja tras żeglugowych oraz prowadzenie strategicznych operacji wojskowych".

Mapa dna marskiego pozwoli poszukać minerałów

Dzięki precyzyjnemu mapowaniu możliwe staje się lepsze wykorzystanie zasobów, poprawa bezpieczeństwa i rozwój nowych technologii w obszarze gospodarki morskiej. SWOT (Surface Water and Ocean Topography) to satelita zaprojektowany w celu badania powierzchni wód na Ziemi. Jego głównym celem jest przeprowadzenie globalnych obserwacji zmian topografii i dynamiki oceanów, jezior oraz rzek. Misja ta pozwala na lepsze zrozumienie procesów hydrologicznych i oceanograficznych na całym świecie.

Satelita wyposażony jest w zaawansowaną technologię radarową Ka-band Radar Interferometer (KaRIn), umożliwiającą niezwykle precyzyjne pomiary wysokości wody na rozległych obszarach. Dzięki temu SWOT może tworzyć szczegółowe mapy przedstawiające zmiany w poziomach wód z niespotykaną dotąd dokładnością.

Satelita SWOT to potężne narzędzie do badań Ziemi

Misja SWOT dostarcza kluczowych danych, które mają szerokie zastosowanie, od monitorowania zmian klimatycznych po efektywne zarządzanie zasobami wodnymi. Szczególnie istotne jest wykorzystanie tych danych w prognozowaniu zagrożeń związanych z powodziami, co czyni satelitę narzędziem nie tylko naukowym, ale i praktycznym.

Satelita został wystrzelony 16 grudnia 2022 roku za pomocą rakiety Falcon 9 z bazy Vandenberg w Kalifornii. Jego start był wielkim krokiem naprzód w badaniach nad powierzchnią wód Ziemi, realizowanym we współpracy między NASA, CNES, a kanadyjską i brytyjską agencją kosmiczną.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Tajemnice grobowca Tutanchamona na cyfrowej wystawie w Londynie© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?