Niepozorny, ale widzi wszystko. Elitarna ukraińska jednostka ujawnia SpyGun
Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego Wywiadu Obronnego Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR), na front trafił właśnie prototyp nowego bezzałogowego statku powietrznego lokalnej produkcji. Co potrafi SpyGun?
Najbardziej tajemnicza jednostka bojowa armii ukraińskiej testuje nowy model drona szpiegowskiego. Zgodnie z komunikatem prasowym Wywiadu Obronnego Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR), mowa o bezzałogowym statku powietrznym zaprojektowanym i wyprodukowanym w Ukrainie, który został stworzony z myślą o rozpoznaniu, ale w razie konieczności może też służyć do korekty ognia artyleryjskiego.
Ukraina projektuje i produkuje drony wojskowe
SpyGun jest przy tym stosunkowo niedrogi i szybki w produkcji, a prosta konstrukcja jego kadłuba sprawia, że jest niemal niewidoczny podczas lotu. W połączeniu z wysokimi właściwościami aerodynamicznymi i nowoczesnym systemem radiowym, który zapewnia najlepszą linię sterowania radiowego i telemetrii, z wysoką ochroną przed zakłóceniami oraz systemami walki elektronicznej, pozwala to na wykonywanie długich lotów w zasięgu 50 km.
Dron SpyGun jest zaprojektowany do obserwacji, ale w razie potrzeby można go również wykorzystać do naprowadzania ognia. Bezzałogowy statek powietrzny został stworzony przez ukraińskich inżynierów i projektantów z inicjatywy przedsiębiorcy i ochotnika Jurija Golika oraz tenisisty, a obecnie żołnierza Sił Zbrojnych Ukrainy, Serhija Stachowskiego
Co więcej, SpyGun wyposażony jest w system automatycznego powrotu do miejsca startu i może latać po wybranej trasie z wyłączonym silnikiem, żeby oszczędzać akumulator - tym samym maksymalny czas jego lotu bez lądowania wynosi od 120 do 160 minut.
Jeśli zaś chodzi o pozostałe parametry, to maksymalna wysokość lotu wynosi 1500 m, wysokość robocza to 500-600 m, a prędkość maksymalna 90 km/h. Bezzałogowiec wyposażony jest oczywiście w kamery z podglądem w czasie rzeczywistym oraz nośniki pokładowe do przechowywania zdjęć i filmów.
System SpyGun składa się z dwóch dronów oraz naziemnej stacji kontroli i jeśli sprawdzi się bojowo, wkrótce należy się spodziewać jego szerokiej dostępności dla ukraińskich jednostek.