Odkryli fabrykę dronów kamikadze w cywilnym budynku

Okazuje się, że bojownicy Hamasu otworzyli fabrykę dronów kamikadze w jednym z cywilnych budynków w Strefie Gazy. IDF tłumaczy, że to dowód na to, że ta organizacja używa cywilów jako mięsa armatniego.

Okazuje się, że bojownicy Hamasu otworzyli fabrykę dronów kamikadze w jednym z cywilnych budynków w Strefie Gazy. IDF tłumaczy, że to dowód na to, że ta organizacja używa cywilów jako mięsa armatniego.
IDF odkryły fabrykę dronów kamikadze w cywilnym budynku w Strefie Gazy /FDD /Twitter

Izraelskie Siły Obronne (IDF) odkryły dzisiaj (09.11) nową fabrykę dronów w cywilnym budynku w północnej części Strefy Gazy. Terroryści Hamasu wykorzystywali obiekt do produkcji i przechowywania dronów i innej broni. IDF stwierdziło, że obok sypialni dziecięcej znaleziono także materiały wybuchowe i plany operacyjne Hamasu.

Na dowód, przedstawiciele IDF opublikowali film, na którym udokumentowano wejście do budynku i jego inspekcję. Żołnierze IDF odkrywają tam m.in. części drona. Izraelski rząd oświadczył, że budowa fabryki i składu broni w cywilnym budynku mieszkalnym jest kolejnym dowodem na to, że Hamas wykorzystuje obszary gęsto zaludnione do ochrony swojej infrastruktury terrorystycznej.

Reklama

Hamas produkował drony kamikadze w Gazie

— W ciągu ostatniej dekady, Hamas znacząco rozwinął możliwości przeprowadzania ataków przy użyciu dronów. Bojownicy stosowali te maszyny do zrzucania bomb na pojazdy, a także próbowali używać ich w atakach na dalekie dystanse na Izrael. Produkcja dronów Hamasu ilustruje szersze zagrożenie, jakie dla regionu stanowi wspierany przez Iran rozwój dronów. Iran przemyca drony do Rosji i eksportuje je grupom terrorystycznym — powiedział Seth J. Frantzman, adiunkt FDD.

IDF podały, że 8 listopada 50 tysięcy cywilów przeniosło się na południe od miasta Gaza, aby uniknąć walk między terrorystami Hamasu a izraelską armią. IDF w dalszym ciągu wzywa ludność cywilną do korzystania z korytarza humanitarnego. Korytarz przebiega wzdłuż ulicy Salah a-Din i 9 listopada był otwarty przez sześć godzin. Izrael próbował otwierać go codziennie po południu, aby umożliwić cywilom bezpieczne przemieszczanie się.

Drony i rakiety Hamasu dostarczone z Iranu

Bojownicy Hamas od samego początku wybuchu wojny dosłownie zalewali media społecznościowe zdjęciami i filmami, na których pokazywali z dumą, jak ich drony kamikadze atakują izraelskie czołgi, wozy opancerzone, stacje radarowe i monitoringu czy obiekty wojskowe.

Eksperci uważają, że Hamas posiada tysiące dronów kamikadze i rakiet. Większość z nich w częściach przybywało przez ostatnie lata do Strefy Gazy i było montowane na miejscu. Prawdopodobnie przemyt odbywał się przez wydrążone tunele prowadzą do Strefy Gazy z Egiptu w okolicach miasta Rafah.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Drony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy