Opracowali innowacyjny implant mózgowy. Zamienia myśli w słowa
Naukowcy opracowali sensor, który rejestruje sygnały mózgowe w celu dekodowania tego, co ludzie próbują powiedzieć. Urządzenie może w przyszłości umożliwić komunikację osobom, które utraciły zdolność mowy.
Badacze Duke University pochwalili się prototypem urządzenia, które może zapewnić skuteczną metodę komunikacji osobom cierpiącym z powodu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak stwardnienie zanikowe boczne (ALS), w przypadku którego funkcje poznawcze są zachowane, ale mięśnie kontrolujące mowę stają się słabe i napięte. Jednym ze sposobów przywrócenia komunikacji jest dekodowanie sygnałów bezpośrednio z kory ruchowej mózgu, co wyzwala ruchy mięśni w określonej kolejności, aby wytworzyć różne dźwięki.
Naukowcy opracowali więc implant mózgowy, który wykorzystuje nagrania neuronowe o wysokiej rozdzielczości do dekodowania sygnałów mózgowych danej osoby i przekładania ich na to, co próbuje powiedzieć. I działa lepiej niż dostępne obecnie rozwiązania, które oferują dekodowanie na poziomie maksymalnie 78 słów na minutę, podczas gdy człowiek wypowiada ok. 150 słów na minutę.