Potężny polski czołg pędzi na front walczyć z Rosjanami

W sieci pojawiło się ciekawe nagranie wykorzystania przez Ukraińców polskich czołgów PT-91 Twardy. Widać na nim jak nasza dawna maszyna pędzi na linie frontu walczyć z Rosjanami. Przypominamy jak potężny jest PT-91 Twardy.

Czołgi PT-91 Twardy od niedawna zostały wysłane przez Ukraińców na front. Są jedną z najważniejszych form wsparcia Polski w walce z Rosyjską agresją i obecnie biorą udział w ukraińskiej kontrofensywie. Na jednym z nagrań możemy zobaczyć Twardego pędzącego na front w regionie Zaporoża.

Polski PT-91 Twardy jedzie bić się z Rosjanami

Widok polskiej maszyny widocznie napawa radością ukraińskiego żołnierza, który nagrywa jego przejazd. Nie ma co się dziwić, w końcu świadomość, że w walce ma się wsparcie czołgów, na pewno podnosi morale.

Wiadomo, że wysłane Ukrainie czołgi PT-91 Twardy zostały wysłane na front zaporoski. Przekonaliśmy się o tym w lipcu z pierwsze filmu przedstawiającego jeden z tych czołgów na froncie. Niestety mniej spektakularnym, gdzie widać PT-91 w płomieniach.

Reklama

Czołgi PT-91 walczą o Zaporoże

Polskie maszyny w walce jak każde inne są narażone na straty jak każda inne. Bez względu na to, czy mówimy o PT-91, Leopardzie 2 czy Abramsie, każdy czołg może zostać zniszczony. To naturalna cena za zahamowanie rosyjskiego imperializmu i rozbicie planów Putina.

Czołgi PT-91 Twardy pełnią w tym dużą rolę. Szczególnie że są to silnie zmodernizowane czołgi na bazie T-72, które są już dobrze znane Ukraińcom. Ci zaś już wyrobili sobie opinie o tych czołgach, oceniając je na ogólnie dobre konstrukcje.

Ile czołgów T-91 Twardy ma Polska?

PT-91 Twardy powstał w latach 90. jako czołg podstawowy polskiej amii, który miał wycisnąć, co się dało z poradzieckiej konstrukcji T-72M1, przygotowując ją na nowe tysiąclecie i pokazać, że polska armia rozwija się w drodze do NATO. Z głównych elementów to, co nie zostało zmienione to armata 2A46 kalibru 125 mm. Jednak PT-91 wprowadził szereg zmian, zwłaszcza w dziedzinie ochrony i elektroniki.

Przede wszystkim zastosowano nowe kostki pancerza reaktywnego krajowego projektu ERAWA oraz system ostrzegawczy Obra. Ten pierwszy po trafieniu uwalnia kontreksplozję, pochłaniając siłę uderzenia pocisku. Ten drugi zaś wykrywa wrogie lasery i dalmierze, gdy PT-91 zostanie wzięty na cel, stawia ochronną zasłonę dymną. Polski czołg posiada przy tym ulepszony względem T-72 silnik Wola S-12U o mocy 850 koni oraz nowe systemy kierowania ogniem SKO 1-M DRAWA.

PT-91 Twardy do dziś służy w polskim wojsku i obecnie mamy 172 takie czołgi, po uszczupleniu arsenału o 60 maszyn, których wysłanie do Ukrainy zapowiedziano w tym roku. Należy jednak pamiętać, że nawet ze wszystkimi modernizacjami to dalej modernizacja starszego T-72, która na współczesnym polu bitwy przegrywa z nowymi Leopardami 2 czy Abramsami. Dlatego lepiej, aby PT-91 Twardy mógł jeszcze pomóc w walce z Rosją w Ukrainie, niż żeby miał gnić w magazynie po zastąpieniu przez nowsze maszyny wojska.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Czołg PT-91 Twardy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy