Projekt wieży kontroli lotów CPK może być spektakularny

Dzieje się na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego! W pierwszym przetargu dotyczących projektowania obiektów pomocniczych dla terminala wybrano 13 podmiotów. Podpisano z nimi umowy ramowe, a nadchodzące projekty dotyczyć będą m.in. budynków służb ratowniczych, centrum operacyjnego, czy wreszcie wieży kontroli lotów. Ta ma stać się wizytówką portu, znaną na całym świecie.

Nie tylko terminal

Przetarg został zorganizowany w celu wyłonienia firm i konsorcjów, które zajmą się przygotowaniem projektów budowy poszczególnych elementów infrastruktury pomocniczej, czyli Support Infrastructure Engineering (SIE). Mowa tutaj nie o terminalu samym w sobie, a szeregu budynków, których działanie jest kluczowe dla działalności Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

Pośród nich wymieniane są elementy związane z utrzymywaniem bezpieczeństwa, jak budynki służ ratowniczych i gaśniczych, biura służb lotniskowych, budynki należące do służb zajmujących się utrzymywaniem lotniska i wreszcie wieża kontroli lotów. To ten ostatni element ma szansę na stanie się zjawiskowym i spektakularnym symbolem Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Wieża kontroli lotów w CPK niczym z galerii sztuki?

Reklama

Chociaż nie udostępniono jeszcze żadnych grafik koncepcyjnych czy samych szkiców przedstawiających wizję wieży kontroli lotów w Centralnym Porcie Komunikacyjnym, to można spodziewać się, że ta faktycznie będzie spektakularna. Dużo o zamyśle mówi chęć inspirowania się wieżą kontroli lotów z lotniska w Stambule.

W tym wypadku poprzeczka jest jednak postawiona wysoko. Za projekt wieży w największym mieście Turcji odpowiada włoskie studio projektowe Pinifarina. To znane jest nie tylko fanom włoskiej motoryzacji, ponieważ miało również wpływ na wiele innych obszarów, jak sztuka użytkowa, jachty czy urządzenia AGD i gadżety.

Wspomniana umowa ramowa zatwierdzona przez Centralny Port Komunikacyjny umożliwi zlecanie podmiotom konkretnych zadań, np. tworzenia konkretnych projektów, w tym również uzyskiwanie pozwoleń dotyczących budowy i innych kwestii związanych z wykonawstwem projektu. 

Biurowce i hotele w CPK też powstaną

Omawiany przetarg, w którym wyłoniono 9 firm i 4 konsorcja to jednak nie koniec prac, ponieważ w dalszym ciągu rozpatrywane są oferty dotyczące innego obszaru prac, które wykonane zostaną wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mowa o infrastrukturze, w skład której wchodzi m.in. przestrzeń biurowa, hotele, terminal cargo, przestrzeń handlowa i parkingi wielopoziomowe.

Ten przetarg ogłoszony został jeszcze w październiku. Zakończono proces przyjmowania zgłoszeń, w dalszym ciągu trwa natomiast analiza propozycji i ofert, które napłynęły we wskazanym czasie. Zdaniem przedstawicieli CPK, rozstrzygnięcie ma mieć miejsce w okolicach stycznia 2023 roku. 

Oba kontrakty, czyli pierwszy dotyczący infrastruktury pomocniczej (SIE) oraz drugi związany z przestrzenią użytkową itp. mają mieć wartość około 500 milionów złotych.

Kiedy powstanie CPK?

Zgodnie z bieżącymi planami, otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego dla pasażerów jest zaplanowane na 2028 rok. Mówi się, że tzw. wbicie pierwszej łopaty, czyli oficjalny start prac budowlanych ma mieć miejsce w okolicach połowy 2023 roku. Nieco wcześniej, po jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku ma rozpocząć się budowa Kolei Dużych Prędkości w okolicach Łodzi.

Okazuje się zatem, że istotny dla projektu będzie nadchodzący rok. Poza rozpoczęciem pierwszych etapów prac budowlanych gotowe mają być również projekty kluczowych obiektów portu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: CPK | lotnisko | terminal
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy