Przeczytaj maile, które dostajesz teraz. 10 listopada duża zmiana

10 listopada 2024 roku zacznie obowiązywać nowe prawo komunikacji elektronicznej. Ustawa została dostosowana do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Polska została zobowiązana do wprowadzenia nowego prawa, ale robi to z opóźnieniem.

.
.123RF/PICSEL

Nowe prawo komunikacji elektronicznej i zmiany w Polsce

Prawa komunikacji elektronicznej (PKE) ma na celu poprawę bezpieczeństwa konsumentów na rynku telekomunikacyjnym, a także usprawnić działanie tego obszaru. Ustawa wprowadza zmiany dotyczące nie tylko nas, jako osób korzystających z usług, ale również usługodawców.

Jak przyznał wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka, PKE to swoista mała i własna konstytucja rynku telekomunikacyjnego. Nasze życie z wykorzystywaniem technologii będzie łatwiejsze, ale i bezpieczniejsze. Wszystko za sprawą regulacji troszczących się o to, aby konsument był dobrze poinformowany i chroniony.

Zmiany w PKE. Jakie korzyści dla konsumentów?

Jak czytamy na witrynie poświęconej polskiej cyfryzacji, liczba korzyści dla konsumentów wynikająca z nowego prawa jest dość pokaźna:

  • Większa przejrzystość: Konsumenci będą mogli łatwiej porównywać oferty i wybierać te najkorzystniejsze.
  • Lepsza ochrona: Nowe przepisy chronią przed nieuczciwymi sprzedawcami.
  • Zwrot środków: Użytkownicy usług prepaid będą mogli odzyskać pieniądze z konta po zakończeniu korzystania z usług.
  • Bezpieczeństwo: Usługa Advanced Mobile Location (AML) umożliwi precyzyjne lokalizowanie osób dzwoniących na numery alarmowe.
  • Mniej elektroodpadów: Wspólne ładowarki do urządzeń zmniejszą ilość elektrośmieci i pozwolą na oszczędności.

Na pewno cieszy konieczność tworzenia umów przez operatorów korzystając z prostego języka, czy też łatwe porównywanie ofert różnych usługodawców.

Konsument będzie mieć łatwiej

Już na pierwszy rzut oka widać, że pod wieloma względami jako konsumenci będziemy mogli czuć się zaopiekowanymi. Świadczy o tym choćby zwrot środków z konta prepaid. Jeżeli posiadamy określone pieniądze w formie prepaid, a przestaniemy korzystać z usługi przed ich wykorzystaniem, pieniądze te będziemy mogli odzyskać. To tylko jeden z przykładów rzeczy, które zmienią się na lepsze.

PKE pomoże też w unikaniu nieprzewidzianych kosztów, dzięki likwidacji tzw. podejrzanych opłat, które mogły być do tej pory naliczane przez operatorów. Celem całego pakietu zmian jest zwiększenie naszego poczucia bezpieczeństwa i ułatwienie lawirowania między różnymi ofertami usług telekomunikacyjnych.

Pamiętajmy, że nowe prawo nie pozwoli zrywać umów bez kosztów. Operatorzy i usługodawcy nadal będą mogli dochodzić swoich praw, np. wymagając opłaty pozostałych w umowie kosztów do końca jej trwania.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Bioniczna proteza jest testowana przez polskich naukowcówPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas