Regularne korzystanie z internetu obniża ryzyko demencji
Kiedy następnym razem babcia albo dziadek poproszą was o pomoc w założeniu konta w mediach społecznościowych czy obsługi aplikacji bankowej, to zdecydowanie powinniście to zrobić, bo jak pokazuje nowe badanie, regularnie korzystanie z internetu obniża ryzyko demencji u osób starszych.
W normalnym procesie starzenia się mózgu "płynne" zdolności, jak rozwiązywanie problemów, szybkość umysłowa i manipulacja przestrzenna, osiągają szczyt między 20 a 30 rokiem życia i stopniowo maleją aż do 60 roku życia, kiedy to zaczynają gwałtownie spadać. Natomiast "skrystalizowane" zdolności, w tym zgromadzona wiedza i doświadczenie, które opierają się na pamięci długoterminowej, są mniej dotknięte starzeniem i chorobami.
Korzystanie z internetu obniża ryzyko demencji
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców New York University pokazuje, że można jednak zmniejszyć ryzyko demencji w starszym wieku wynikające ze spadku zdolności kognitywnych, wystarczy tylko... korzystać z internetu. Jak zawsze najważniejszy jest umiar, bo zbawienny wpływ na funkcje poznawcze wykazany w czasie poprzednich badań może szybko zmienić się w szkodliwy, jeśli seniorzy będą nadużywać dobrodziejstw sieci - takie wnioski płyną z długoterminowych analiz.
W tym badaniu naukowcy obserwowali 18 154 dorosłych bez demencji w wieku od 50 do 65 lat przez maksymalny okres nieco ponad 17 lat (mediana czasu wynosiła około ośmiu lat). Funkcjonowanie poznawcze uczestników badano podczas przeprowadzanego dwa razy w roku wywiadu, w którym pytano ich również, jak często korzystają z internetu i podzielono ich na "zwykłych" i "nieregularnych" użytkowników.
Naukowcy wykorzystali swoje dane do zbadania związku między korzystaniem z Internetu a czasem wystąpienia demencji u regularnych i nieregularnych użytkowników internetu, a także stopniowi codziennego korzystania z Internetu i jego wpływowi na funkcje poznawcze. Na tej podstawie odkryli, że ogólny wskaźnik zachorowalności na demencję w okresie badania wynosił 4,7 proc. i że istnieje związek między regularnym korzystaniem z Internetu a niższym ryzykiem demencji.
Regularne stosowanie wiązało się z około połową ryzyka demencji w porównaniu z nieregularnym stosowaniem i nie miały na nie istotnego wpływu poziom wykształcenia, rasa, pochodzenie etniczne ani płeć. Najniższe ryzyko demencji zaobserwowano u uczestników, którzy korzystali z Internetu od sześciu minut do dwóch godzin dziennie - z drugiej strony mamy zaś osoby korzystające z sieci przez sześć do ośmiu godzin dziennie, u których szacowane ryzyko było najwyższe, co sugeruje, że nadmierne korzystanie z Internetu jest szkodliwe dla funkcji poznawczych.