Rewolucja w menu Start z Windows 11. Microsoft stworzył ciekawą funkcję

Menu Start z Windows 11 ciągle znajduje się na etapie rozwijania, co potwierdzają testowe kompilacje okienek. Microsoft postanowił zwiększyć funkcjonalność tego elementu systemu operacyjnego i stworzył nowe rozwiązania. Dzięki temu będzie można korzystać z modułów, które przypominają widżety.

Menu Start to element okienek, który towarzyszy nam od wielu lat. Przez ten czas ulegał większym lub mniejszym zmianom. Podobnie było wraz z premierą Windows 11, gdzie moduł został przeprojektowany. Microsoft cały czas szuka rozwiązań na zwiększenie możliwości i wiemy, czego mogą spodziewać się użytkownicy w najbliższym czasie.

Menu Start z Windows 11 z małą rewolucją

Microsoft opracował z myślą o Windows 11 nowe rozwiązanie, które zwiększy funkcjonalność modułu. W poglądowej edycji okienek z kanału Canary (w kompilacji z numerkiem 26212) wprowadzono funkcję, którą nazwano "Start Menu Companions". Co to takiego?

Reklama

Dzięki nowej opcji funkcjonalność menu Start z Windows 11 zwiększy się poprzez dodatkowe okna, które będą wyświetlane po prawej lub lewej stronie modułu. Będzie to działało na podobnej zasadzie, co w przypadku widżetów. Nowe okienka będą mogły prezentować dodatkową zawartość, na przykład w postaci pogody czy indeksów giełdowych.

W rzeczywistości opcji będzie znacznie więcej, bo wszystko zależy od deweloperów. To oni będą mogli dostosowywać własne aplikacje pod kątem nowej funkcji z Windows 11. Modyfikacji zawartości będzie można dokonywać w ustawieniach (po udaniu się do sekcji Personalizacja/Start).

Podobny pomysł Microsoft miał wcześniej

Microsoft brał już pod uwagę podobną funkcjonalność. Mowa o kafelkach z zawartością prezentowaną na żywo, co jednak z czasem zostało pogrzebane. Nastąpiło to w 2021 r., czyli wraz z premierą Windows 11.

Czy tym razem będzie sukces? O tym przekonamy się z czasem, bo wszystko jest w rękach deweloperów aplikacji. Jeśli ci nie wykażą większego zainteresowania taką funkcją, to my, czyli użytkownicy, po prostu z tego nie skorzystamy i będzie to kolejny projekt, który zostanie pogrzebany. Pozostaje jednak wierzyć, że stanie się inaczej, bo idea jest całkiem ciekawa.

Na razie nie wiadomo, kiedy takie widżety dla menu Start zostaną wprowadzone u wszystkich użytkowników systemu Windows 11. Obecnie jest to rozwiązanie znajdujące się na etapie rozwojowym i dostępne w ramach niejawnego programu beta testów okienek.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Windows | Windows 11 | Microsoft | systemy operacyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy