Robo-nauczyciele napędzani ChatGPT już wkrótce będą uczyć dzieci

Przedstawiciele ministerstwa edukacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapowiedzieli w opublikowanym w weekend raporcie, że roboty napędzane sztuczną inteligencją już niedługo będą uczyć dzieci w szkołach.

Roboty napędzane ChatGPT wkraczają do szkół
Roboty napędzane ChatGPT wkraczają do szkół123RF/PICSEL

Nauczyciele stracą pracę? Robo-nauczyciele wkraczają do szkół

Sztuczna inteligencja jest wszędzie i często nawet nie zdajemy sobie sprawy z jej obecności, ale robota-nauczyciela w klasach szkolnych trudno będzie nie zauważyć. Teoretycznie wiedzieliśmy, że kiedyś do tego dojdzie, ale myśleliśmy o tym raczej w kategoriach odległej przyszłości, tymczasem Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mają zamiaru czekać.

Według raportu opublikowanego w sobotę roboty napędzane sztuczną inteligencją (AI) mogą już wkrótce uczyć w szkołach, co potwierdzają także komentarze ministra edukacji narodowej z ostatniego szczytu Alef Education, który odbywał się w Muzeum Przyszłości w Dubaju.

Przekonywał tam, że wraz z przyspieszeniem rozwoju technologii nauki i edukacji na całym świecie tradycyjne metody nauczania uległy transformacji, a innowacyjne narzędzia zrewolucjonizowały zajęcia lekcyjne poprzez interaktywne i zdalne uczenie się, więc krajowe systemy edukacji muszą za tym nadążać.

W Ministerstwie Edukacji jesteśmy zaangażowani we wdrażanie pionierskich technologii i współpracujemy z naszymi partnerami w celu opracowywania nauczycieli sztucznej inteligencji opartych na GPT i rozwijania technologii edukacyjnych w celu podniesienia poziomu systemu edukacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Ahmad Al Falasii.

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie planują zakazów ChatGPT, wręcz przeciwnie!

Słowa te padły podczas spotkania zorganizowanego w celu omówienia najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji, a minister podkreślił też, że jego zespół będzie pracował nad "zapewnieniem wykorzystania technologii sztucznej inteligencji w celu poprawy jakości uczenia się i edukacji", a nie zastępowania nauczycieli - jego zdaniem system będzie tylko wsparciem dla klasycznego nauczania.

Jest to o tyle znaczące, że coraz częściej mówi się o zawodach wypieranych przez sztuczną inteligencję i choć nauczyciele nie są "pierwszym wyborem", to głośno mówią o obawach związanych z takimi systemami jak ChatGPT (zapowiedzi Zjednoczonych Emiratów Arabskich wskazują na rozwiązania m.in. Microsoftu i OpenAI, więc ten jak najbardziej wchodzi w grę).

Również ze względu na spadek jakości edukacji, przez co regularnie docierają do nas informacje o kolejnych zakazach stosowania ChatGPT w szkołach i na uniwersytetach - edukatorzy przekonują, że nie chcemy przecież, aby leczyli nas lekarze, których prace dyplomowe stworzyła sztuczna inteligencja.

Zakazy są potrzebne. W końcu, kiedy dajesz lekarzowi stopień naukowy, chcesz, żeby znał się na medycynie, a nie na tym, jak korzystać z bota. To samo dotyczy certyfikacji innych umiejętności, w tym prawa i biznesu
Christian Terwiesch, Wharton School of Business.

Wiele wskazuje jednak na to, że Zjednoczone Emiraty Arabskie ich nie planują i zamiast tego mają zamiar opracować wytyczne dla wykładowców i nauczycieli, jak najlepiej wykorzystać AI z korzyścią dla uczniów.

Śmiech na gruzach. Wolontariusze pomagają poszkodowanym SyryjczykomAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas