Robo-pies będzie walczył z przestępcami w Nowym Jorku
Władze Nowego Jorku podjęły decyzję o wcieleniu do policji zaawansowanych robotów, które będą pomagały walczyć z przestępcami. Ten krok ponownie spotkał się z falą krytyki.
Nowojorska policja ma zostać wzbogacona o trzy zaawansowane technologicznie urządzenia, w tym robo-psa, dzięki którym przedstawiciele prawa będą mogli znacznie skuteczniej niż dotychczas walczyć z przestępcami. To już drugie podejście do wykorzystania robotów w służbach mundurowych.
Pierwsze robo-psy o nazwie Spot od firmy Boston Dynamics pojawiły się w roli policjantów w 2020 roku. Wówczas spotkały się z falą sprzeciwu mieszkańców miasta. Urządzenia były na cenzurowanym m.in. Alexandry Ocasio-Cortez, populistycznej członkini Izby Reprezentantów i ruchu BLM, której udało się usunąć urządzenia z pracy dla miasta.
Robo-pies będzie patrolował ulice Nowego Jorku
Ocasio-Cortez i jej wielbiciele uznali robota za rasistowskiego, a działania policji skierowane przeciwko biednym społecznościom. Według niej, pieniądze powinny trafić "do kolorowych społeczności o niskich dochodach i niedofinansowanych szkół", a nie być marnowane na roboty, które nie mają żadnej praktycznej wartości. Tymczasem przedstawiciele policji, w odpowiedzi Cortez stwierdzili, że dzięki takim maszynom, Nowy Jork od wielu dekad staje się bezpieczniejszym miastem.
Spot służył w nowojorskiej policji przez kilka miesięcy. Policjanci wykorzystywali go do niebezpiecznych akcji związanych z grupami przestępczymi. Służby ogólnie chwaliły sobie pracę z robo-psem. Jedynym ograniczeniem były jego akumulatory, które pozwalają na zaledwie 1,5-godzinną pracę.
Robo-pies Spot i K5 ASR do walki z przestępcami
Teraz, po ponad dwóch latach od pierwszych prób wcielenia robo-psów do policji, władze zakupiły roboty i systemy monitoringu. Wśród nich znalazł się robo-pies Spot i K5 ASR oraz system StarChase. Burmistrz Nowego Jorku podczas prezentacji przyznał, że wcześniejsze ustąpienie pod presją i rezygnacja z tych urządzeń były krokiem do tyłu.
Spot będzie służył u boku funkcjonariuszy, a robot ASR zostanie najpierw umieszczony na stacji metra Times Square i testowany przez kilka tygodni. W przypadku systemu do wykrywania i lokalizacji skradzionych samochodów o nazwie StarChase, odbędzie się 90-dniowy program pilotażowy.
Władze Nowego Jorku chcą utrzymać porządek w mieście
— Digidog (pies-robot) jest poza dyskusją. Jeśli masz zabarykadowanego, uzbrojonego podejrzanego, to zamiast wysyłać tam policję, wysyłasz Digidoga. To inteligentny sposób wykorzystania dobrych technologii — argumentuje Eric Adams, burmistrz Nowego Jorku i były policjant. Zapewnił jednocześnie, że nie ugnie się pod presją krytyków.
Wszelkiej maści roboty pomagają bowiem wykrywać i neutralizować bomby. Można je wysłać na zwiad w niebezpieczne miejsca, dzięki czemu policjanci mogą lepiej zorientować się w sytuacji i skutecznej przeprowadzić akcje. Nawet nie trzeba wspominać, że ich praca uratowała nie jedno życie, zarówno po stronie funkcjonariuszów prawa, jak i przestępców.