Starship, najpotężniejsza rakieta w historii dziś jednak nie poleci! [AKTUALIZACJA]
Ma 119 metrów wysokości i 9 metrów średnicy. Rakieta Starship koncernu SpaceX należącego do Elona Muska miała po raz pierwszy w poniedziałek wzbić się w powietrze. W ostatniej chwili start przełożono przez kłopoty z zaworem ciśnieniowym.
To miał być historyczny dzień dla wszystkich pasjonatów podróży kosmicznych. Największa rakieta w historii naszej planety, czyli gigantyczny Starship stworzony przez SpaceX Elona Muska był gotowy do startu. Centrum kosmiczne Starbase w miejscowości Boca Chica (Teksas, USA) zaczęło odliczanie po 13.00 naszego czasu, a rakieta miała wystartować po 14.00. Okienko startowe trwało 2,5 godziny.
Starship był gotowy do swojego pierwszego lotu.
Elon Musk ostrzegł, że jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek kłopoty, to start może zostać przełożony. - To nie jest pociąg, który punktualnie odjeżdża ze stacji o określonej godzinie - tłumaczył właściciel SpaceX. I jak się okazało - miał rację.
Pojawił się kłopot z zaworem ciśnieniowym, o czym szef SpaceX poinformował na twitterze o 15:11 .
Wygląda na to, że zawór ciśnieniowy jest zablokowany. Jeśli wkrótce nie zacznie działać, dzisiaj nie będzie startu
W kolejnym tweecie Elon Muslk poinformował, że teraz z rakiety musi być odprowadzone paliwo, a ponowny start odbędzie się w ciągu najbliższych dni.
Start największej rakiety świata każdy mógł śledzić, oglądając transmisję w serwisie YouTube.
Rakieta składa się z dwóch części: statku kosmicznego Starship i modułu z silnikami rakietowymi (boostera) o nazwie Super Heavy. Całość ma 120 metrów wysokości.
Lot miał potrwać około 90 minut. Rakieta miała polecieć na wysokość 234 kilometrów i zacząć wykonywać okrążenie Ziemię. Po wykonaniu lotu Starship miał spaść do Oceanu Spokojnego około 225 kilometrów od Hawajów. Booster Super Heavy powinien łagodnie opaść na spadochronach do Zatoki Meksykańskiej, czyli miejsca oddalonego od plaży Boca Chica o 32 kilometry.
Pierwszy człon rakiety czyli Super Booster wyposażony jest aż w 33 silniki. Po ok. 169 sekundach oba moduły powinni się oddzielić, a Starship wtedy miał włączyć własne silniki i osiągnąć prędkość ponad 28 tysięcy km/h. Na wysokości ok. 234 km miał wykonać 3/4 okrążenia Ziemi, po czym spaść do oceanu.
Nowa rakieta Elona Muska robi piorunujące wrażenie. Legendarna Saturn V z programu Apollo wygląda przy niej jak młodszy brat. Zabierze nas na Marsa! - zapowiada Musk.
Starship to zdecydowanie największa rakieta, jaka kiedykolwiek powstała na naszej planecie. Bije konkurencję pod każdym względem - wielkości, mocy i ciężaru. Wystarczy porównać ją do największej rakiety programu Apollo, czyli Saturn V. Gigant Elona Muska ma 120 metrów wysokości i 9 metrów średnicy. Starship to rakieta dwustopniowa, która powstała z myślą o programie powrotu ludzi na Księżyc, a także pierwszym załogowym locie na Marsa.