Starship poleciał. Start rakiety SpaceX uwieczniony na filmach i zdjęciach

Starship został wystrzelony w sobotę i była to znacznie bardziej udana próba rakiety SpaceX od poprzedniej. Statek poleciał w kosmos i choć oba człony uległy zniszczeniu, tak wydarzenie okrzyknięto wielkim sukcesem. Start Starshipa zgromadził w Boca Chica mnóstwo ludzi, którzy robili zdjęcia i nagrywali filmy.

SpaceX w sobotę przeprowadziło drugą próbę lotu orbitalnego statku Starship, co wymagało wielu przygotowań. Ogromna rakieta została wystrzelona w kosmos i była to misja, która przebiegła znacznie lepiej po myśli firmy niż poprzednia, gdy w kwietniu cała konstrukcja eksplodowała. Sobotnie wydarzenie zgromadziło na miejscu startu mnóstwo ludzi i teraz mamy okazję zobaczyć ich relacje.

Reklama

Ludzie zalali media społecznościowe zdjęciami i filmami ze startu SpaceX

Sobotni start statku Starship wraz z pierwszym członem Super Heavy z pewnością był ogromnym widowiskiem. W Boca Chica, gdzie SpaceX ma własną placówkę, pojawiło się mnóstwo ludzi. Nagrywali oni start oraz moment wznoszenia się rakiety w powietrze. Dzięki temu powstało mnóstwo zdjęć oraz filmów. Własne materiały opublikowała także firma Elona Muska.

Rakieta wystrzelona w sobotę miała zmodyfikowaną sekwencję zapłonu silników pierwszego stopnia o nazwie Super Heavy. Tym razem obyło się bez problemów i wszystkie 33 Raptory pracowały zgodnie z założeniami SpaceX i ich widok z pewnością robił wrażenie.

Starship wznosił się w górę bardzo równomiernie i szybko nabierał prędkości.

Po uzyskaniu odpowiedniej prędkości oraz wysokości doszło do rozdzielenia obu stopni, gdzie SpaceX zdecydowało się na wykorzystanie nowego rozwiązania. To spisało się wyśmienicie i Starship oddzielił się od Super Heavy, który następnie skierował się na Ziemię. Niestety po niedługiej chwili booster eksplodował.

Starship doleciał do kosmosu i przepadł

Starship w trakcie sobotniej próby pokonał umowną linię Kármána i doleciał do przestrzeni kosmicznej, ale niedługo po tym SpaceX straciło z nim kontakt. Statek przepadł i nie wylądował w oceanie, co brano pod uwagę. Mimo to ostatni lot był wielkim sukcesem, a firma zebrała mnóstwo danych, które pozwolą jej na dopracowanie przyszłych konstrukcji tej rakiety.

Kiedy Starship ponownie poleci w kosmos? SpaceX na razie chce przyjrzeć się dokładniej ostatniej misji i musi wyciągnąć różne wnioski, które wpłyną na ulepszenia dla rakiety. Dopiero wtedy będzie można mówić o kolejnym starcie, ale ten odbędzie się najwcześniej dopiero za kilka miesięcy.

Polecamy na Antyweb: Komputery z których korzystają pracownicy Apple? Możesz być zaskoczony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Starship | SpaceX | rakiety | Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy