Studenci AGH znowu tego dokonali. Wygrali zawody łazików marsjańskich

Studenci AGH wygrali prestiżowe zawody łazików marsjańskich University Rover Challenge, które zorganizowano w Stanach Zjednoczonych. Polacy zdobyli najwięcej punktów i udało im się pokonać także amerykańskie drużyny. To już kolejny taki sukces studentów z kraju.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe zawody łazików marsjańskich, których aktualna edycja miała finał w ten weekend. Zawody trwały kilka dni i najlepszy wynik udało się zdobyć polskim studentom. Drużyna AGH Space Systems z Krakowa pokazała konkurencji, jak najlepiej zaprojektować pojazd mający jeździć po powierzchni Czerwonej Planety

Zespół AGH Space System liderem zawodów łazików marsjańskich

Kolejne zawody University Rover Challenge odbyły się w placówce Mars Desert Research Station, na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych i potrwały trzy dni. To prestiżowa impreza, która nie tylko skupia zawodników z różnych regionów świata, ale również naukowców. W tym specjalistów związanych z sektorem kosmicznym oraz agencją NASA, gdzie pracują na co dzień.

W trakcie trzydniowych zmagań drużyny prezentowały własne rozwiązania, które były oceniane pod kątem różnych kryteriów. Zespół AGH Space System z Krakowa zakończył rywalizację z najlepszym wynikiem i zdobył 392,76 pkt. Polacy okazali się być nawet lepsi od Amerykanów.

Amerykańskie drużyny uplasowały się na drugim oraz trzecim miejscu zawodów. Są to zespoły Team Mountaineers (391,80 pkt) i BYU Mars Rover (374,24 pkt). Impreza zorganizowana w Stanach Zjednoczonych przyciągnęła 38 zespołów z 10 krajów. Były to (poza Polską) Australia, Bangladesz, Indie, Japonia, Kanada, Kolumbia, Meksyk, Turcja oraz USA.

Warto dodać, że Polska była reprezentowana nie przez jedną, a dwie drużyny. Poza drużyną AGH Space System w zmaganiach udział wzięli również studenci z Politechniki Wrocławskiej z własnym łazikiem o nazwie Scorpio. Finalnie udało im się zająć w zawodach 13. miejsce.

Studenci z AGH wygrali zawody łazików marsjańskich nie pierwszy raz

Zwycięzcy zmagań zorganizowanych w Stanach Zjednoczonych wygrali podobne zawody nie pierwszy raz. Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie niedawno pokonali całą konkurencję również podczas European Rover Challenge w Kielcach. Była to IX edycja zawodów łazików marsjańskich, która odbyła się we wrześniu 2023 r.

Amerykańskie zawody organizowane są od lat. Polacy biorą udział w University Rover Challenge od 2009 r. i w przeszłości również odnosili tu sukcesy. Pojazd Magma2 opracowany na Politechnice Białostockiej był pierwszym, który zajął pierwsze miejsce w tych zmaganiach i było to ponad dekadę temu - w 2011 r.

W trakcie zawodów pojazdy przygotowane przez poszczególne drużyny muszą przejść różne próby. W tym takie, które odwzorowują środowisko panujące na powierzchni Czerwonej Planety oraz wyzwania, które mogą je tam czekać.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | Kosmos | Łazik marsjański | zawody | AGH | studenci