Świat boi się autobusów bez kierowcy, ale nie Chińczycy. Pokazali nagranie

Nie ma kierowcy i przypomina pojazd z futurystycznego filmu. Na ulicach chińskiego miasta Kanton jeżdżą w pełni autonomiczne autobusy. Aby się nim przejechać trzeba mieć ukończone 18 lat, a po zajęciu miejsca obowiązkowo zapiąć pasy. Jeden z turystów nagrał film, jak wygląda podróż takim autobusem. Kilka elementów może szokować.

Chińczycy mają już w pełni autonomiczny autobus, który porusza się zwykłymi ulicami i nie potrzebuje kierowcy. Wbrew obawom zachodnich ekspertów o to, czy podróżowanie autobusami bez kierowcy będzie kiedykolwiek bezpieczne, w Państwie Środka w każdej chwili możemy się wybrać takim autobusem na przejażdżkę. Jeden z internautów nagrał film, jak podróż autonomicznym autobusem wygląda w praktyce.

Autobus widmo - trzeba zapiąć pasy

W mieście Kanton położonym w południowo-wschodnich Chinach działają cztery linie autonomicznych autobusów, ale tylko trzy obsługują pojazdy, w których nie ma kierowcy. W przypadku trasy przebiegającej przez centrum miasta Chińczycy uznali, że na tym etapie prób z pojazdami autonomicznymi na wszelki wypadek na pokładzie powinien być pracownik. Wygląda to dość zabawnie, gdyż podczas jazdy nie dotyka on kierownicy i przypomina jednego z pasażerów. Jego zadaniem jest interweniowanie jedynie w przypadku sytuacji awaryjnej (np. nagłe zdarzenie losowe na drodze).

Reklama

Youtuber o nicku "CN Walking" postanowił pokazać wszystkim, jak w rzeczywistości wygląda podróż autonomicznym autobusem bez kierowcy. Po wejściu na pokład pojazdu każdy pasażer musi zająć miejsce siedzące, a następnie zapiąć pasy. Jeśli tego nie zrobi, wtedy autobus nie ruszy. 

Na dwóch dużych ekranach zamieszczonych tuż nad przednią szybą możemy obserwować obraz z kamery autobusu, a także symulację sytuacji na drodze.

Autonomiczny autobus ma miejsca siedzące dla najwyżej sześciu pasażerów. Na suficie są po bokach duże ekrany z informacją o trasie i przystankach, a pośrodku został zainstalowany ogromny panel z oświetleniem. W kilku miejscach autonomicznego autobusu umieszczono specjalne "przyciski bezpieczeństwa". Jeśli tylko pasażerowie uznają, że sytuacja na drodze stanowi zagrożenie, wtedy mogą w każdej chwili pojazd zatrzymać.

Film w serwisie Youtube prezentujący przejazd autonomicznym autobusem w chińskim Kantonie zyskał ogromną popularność wśród internautów. Dzięki niemu każdy może zobaczyć, jak w miastach przyszłości będzie wyglądał transport miejski.

Autonomiczny autobus ma napęd elektryczny i został wyposażony w najnowocześniejszą technologię.

  • System rozpoznawania mowy pozwala pasażerom wydawać komendy i w ten sposób sterować oświetleniem i klimatyzacją 
  • Pojazd jest wyposażony w 12 kamer o wysokiej rozdzielczości, które rozpoznają pasy ruchu, znaki drogowe i informacje podawane przez sygnalizację świetlną
  • System dokładnie lokalizuje pieszych i inne pojazdy na drodze. Specjalny układ elektroniczny pozwala rozpoznać każdy obiekt znajdujący się w odległości nawet 200 metrów na trasie pojazdu.

Chińczycy wprowadzili dość ciekawe zasady dla pasażerów tych pojazdów. Autonomiczne autobusy mogą przewozić najwyżej 6 pasażerów, a przejazd wymaga wcześniejszej rezerwacji za pomocą aplikacji w smartfonie. Każdy pasażer musi mieć ukończone 18 lat i nie być karany sądownie. Jeśli trzykrotnie nie wsiądzie do autobusu na czas, wtedy zostanie wpisany na "czarną listę" i nie będzie miał możliwości ponownych rezerwacji. Podróżowanie autonomicznym autobusem w Kantonie jest na razie bezpłatne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody autonomiczne | Chiny | pojazdy elektryczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy