Tak brzmi "cała ludzka wiedza". Wikipedia ma swój dżingiel
Wikimedia Foundation, organizacja non-profit zarządzająca Wikipedią, ogłosiła zwycięzcę globalnego konkursu Sound of All Human Knowledge. Tym samym największa i najpopularniejsza encyklopedia internetowa doczekała się swojego dźwiękowego logo.
Chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, dźwięk może być równie ważny dla identyfikacji marki jak logo graficzne - większość z nas dobrze kojarzy słynne netflixowe "Ta-dum" czy "Hello Moto" od Motoroli. Teraz Wikipedia ma swój własny kultowy znak dźwiękowy - to "Dźwięk całej ludzkiej wiedzy", na który składają się przewracanie stron książki, klikanie klawiatury i syntezowane dźwięki.
Tak brzmi ludzka wiedza. Logo dźwiękowe Wikipedii
Jak przystało na encyklopedię tworzoną przez społeczność użytkowników, logo dźwiękowe również powstało w ten sposób - Wikimedia Foundation, czyli organizacja non-profit zarządzająca Wikipedią, jakiś czas temu ogłosiła konkurs o nazwie Sound of All Human Knowledge. Teraz zaś, po przesłuchaniu ponad 3 tys. propozycji dźwiękowych, zdecydowała się wskazać zwycięzcę.
Zgłoszenie oddaje ciekawość i radość, jaką Wikipedia i inne projekty Wikimedia stwarzają dla milionów ludzi na całym świecie
Autorem 4-sekundowego nagrania, będącego zdaniem jury "serią ciepłych, radosnych nutek poprzedzonych dźwiękiem książki i klawiatury", jest Thaddeus Osborne, który poza uznaniem może też liczyć na nagrodę w wysokości 2,5 tys. dolarów. Wikimedia opłaci mu również lot do profesjonalnego studia dźwiękowego, które pomoże w finalizacji projektu, by w czerwcu Wikipedia mogła już posługiwać się nowym logo.
Co ciekawe, Thaddeus Osborne na co dzień pracuje jako inżynier nuklearny, a muzykę tworzy wieczorami dla rozrywki i jest w dużej mierze samoukiem - muzyczne doświadczenie zdobył, zgłębiając teorię muzyki i techniki produkcji w czasie wolnym od studiów.
Jako oddany fan Wikipedii, głęboko wierzę, że zaangażowanie platformy w dostarczanie wiarygodnych i bezpłatnych informacji jest niezbędne dla naszego globalnego sukcesu. Mam nadzieję, że włączając mój dźwięk, uczynię Wikipedię jeszcze bardziej dostępną i wciągającą, umożliwiając czytelnikom [a teraz słuchaczom] rozpoczęcie własnej podróży odkrywania i zdobywania wiedzy. Mając więcej odpowiedzi i informacji na wyciągnięcie ręki, możemy stawić czoła dużym problemom i stworzyć lepszą przyszłość dla wszystkich