Telefon mówi i irytuje. Jak wyłączyć Bixby w Samsungu?

Bixby to asystent głosowy stworzony przez Samsunga i dostępny wyłącznie na urządzeniach tej marki. Umożliwia głosowe sterowanie telefonem, ale nie jest dostępne w polskiej wersji. Jeśli Bixby irytuje cię swoim gadaniem i chcesz go wyłączyć, są proste kroki, które szybko wyłączą ten system.

Co to jest Bixby?

Asystent głosowy Bixby powstał w 2017 roku. Wykorzystuje technologię rozpoznawania mowy oraz sztucznej inteligencji. Dzięki temu może (w ramach swoich możliwości) rozumieć i interpretować polecenia wydawane w sposób naturalny przez użytkownika. W przeciwieństwie do innych asystentów głosowych Bixby trafił wyłącznie na smartfony Samsunga i nie jest dostępny w języku polskim. 

Dzięki Bixby użytkownik telefonu może łatwo sprawdzić aktualną pogodę, poznać godziny seansów w kinie czy uzyskać informacje o znanych osobach publicznych.  Dodatkowo asystent umożliwia odsłuchanie otrzymanych e-maili oraz SMS-ów, co może okazać się niezwykle praktyczne w biegu lub podczas prowadzenia auta. Ponadto, dzięki funkcji planu dnia, można z łatwością zorganizować swój czas. Bixby świetnie komunikuje się z internetem, w efekcie czego może szukać odpowiedzi na wszelkie pytania w trybie on-line i podawać odpowiedzi w ułamku sekundy.

Reklama

Dzięki możliwości sterowania wszystkimi wbudowanymi aplikacjami Bixby znacznie zmniejsza dyskomfort korzystania z smartfona podczas pracy czy rozrywki. Może wysyłać wiadomości w imieniu użytkownika, redagować je wraz z nim, przesyłać treści na różne urządzenia elektroniczne, a także włączać czy wyłączać tryby pracy telefonu. Jednym zdaniem Bixby jest w stanie zrobić wszystko to, co zwykły użytkownik, aczkolwiek nieco szybciej i bezbłędnie. 

Jest tylko jeden problem. Choć asystent głosowy Bixby oferuje szeroki zakres przydatnych funkcji w codziennym życiu, to trzeba wydawać mu komendy na przykład w języki angielskim. 

Na których urządzeniach Samsunga działa Bixby?

Asystent głosowy Bixby jest dostępny na różnych urządzeniach Samsunga, w tym: 

Użytkownicy tych urządzeń mogą korzystać z funkcjonalności oferowanej przez Bixby w swoich codziennych interakcjach z elektroniką firmy Samsung.

Ciekawostką jest to, że marka nie ogranicza sztucznie dostępu do Bixby, lecz wspiera nawet te urządzenia, które nie są produkowane już od lat. To spora zaleta dla osób, które przyzwyczajają się do swoich smartfonów, a ich zmianę na nowy uznają za zbędny wydatek. Asystent współpracuje nawet z 5-letnimi urządzeniami, w tym z budżetowym Galaxy A6 zaprezentowanym w połowie 2018 roku.

Czy Bixby jest po polsku?

Asystent głosowy Bixby, stworzony przez firmę Samsung, niestety nie jest dostępny w języku polskim. Polacy mogą korzystać z programu wyłącznie w innym znanym sobie języku, np. angielskim czy niemieckim, bądź zupełnie z niego zrezygnować.

Co więcej, plany marki Samsung nie obejmują wprowadzenia polskiego języka także w najbliższej przyszłości. 

Czym Bixby różni się od Asystenta Google?

Bixby i asystent Google to dwie zupełnie różne platformy asystentów głosowych. Zostały stworzone przez inne firmy: Samsung i Google. Z uwagi na autorski charakter (obie aplikacje były tworzone oddzielnie), cechuje je spora liczba różnic, również tych widocznych na pierwszy rzut oka.

  • Producent i ekosystem - Bixby został stworzony przez Samsunga, w efekcie czego jest zintegrowany głównie z urządzeniami tego producenta. Asystent Google natomiast jest rozwijany przez Google i jest dostępny na wielu różnych urządzeniach.
  • Rozpoznawanie kontekstu - Bixby jest znany z lepszego zrozumienia kontekstu rozmowy, co pozwala na bardziej naturalną i płynną interakcję z użytkownikiem. Asystent Google również ma umiejętność rozpoznawania kontekstu, ale Bixby wykazuje się w tym aspekcie szczególną zaawansowaniem.
  • Obsługiwane języki - Asystent Google obsługuje szeroki zakres języków, a od niedawna obejmuje także polski. Bixby natomiast wspiera tylko kilka języków. Na liście brakuje polskiego.
  • Dostępność - asystent Google jest dostępny na wielu różnych platformach, w tym na Androidzie, iOS, na komputerach i wielu innych urządzeniach z dostępem do internetu. Bixby jest bardziej związany z ekosystemem urządzeń Samsunga, co sprawia, że jego dostępność jest ograniczona do tych konkretnych produktów.

Jak wyłączyć Bixby?

Czasami Bixby Voice irytuje. Nie swoją użytecznością, a przede wszystkim łatwością przypadkowego naciśnięcia przez użytkownika klawisza uaktywniającego jego działanie. Ten, zależnie od smartfona, może znajdować się w miejscu szczególnie narażonym na omyłkowe naciśnięcie. Ponadto dla Polaków, którzy preferują komunikację w języku polskim, Bixby Voice można uznać bezużyteczny produkt.

Sposób wyłączenia różni się w zależności od typu smartfona i roku jego produkcji. W niektórych modelach trzeba wyłączyć aż trzy funkcje jednocześnie.

W nowoczesnych modelach należy przejść do funkcji zaawansowanych znajdujących się w ustawieniach telefonu, po czym wyłączyć po kolei wszystkie opcje dotyczące Bixby. Należy także zająć się przyciskiem bocznym - wystarczy nadać mu inną funkcję. Później trzeba także wyłączyć opcję aktywującą Bixby, w tym Wybudzanie Głosowe. Wystarczy wejść w Ustawienia Aplikacji Bixby i wybrać zakładkę Bixby Voice, po czym wyłączyć Automatyczne Słuchanie, Wybudzanie Głosowe i Dyktowanie Bixby.

W starszych telefonach trzeba wejść do Informacji o Aplikacji Bixby Voice poprzez wyszukanie odpowiedniego menu za pomocą lupy w Ustawieniach. Należy stuknąć w opcje Wyłącz Automatyczne Słuchanie oraz Automatyczne Wybudzanie na komendę Hi Bixby. Warto także wyłączyć Przycisk Bixby oraz usunąć widżety dotyczące Bixby, w tym Home.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy