Ten film trzeba zobaczyć! Spektakularny widok na Ziemię z rakiety SpaceX

Firma SpaceX opublikowała zapierający dech w piersi film, który powstał w trakcie lotu rakiety Falcon-9. Nagranie ukazuje całą podróż rakiety na orbitę i z powrotem.

Spektakularny widok z rakiety Falcon-9 na Ziemię na filmie
Spektakularny widok z rakiety Falcon-9 na Ziemię na filmieSpaceX/Twittermateriały prasowe

Firma Elona Muska pokazała spektakularny materiał filmowy z kamery umieszonej w rakiecie Falcon-9. Widać na nim ostatni start rakiety z misją Transporter-6 ze stanowiska LC-40 na przylądku Canaveral na Florydzie, lot na orbitę, powrót i lądowanie. Widoki zapierają dech w piersi, gdyż jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji zobaczyć całego lotu rakiety w tak świetnej jakości.

Nie można tutaj nie wspomnieć, że główny człon rakiety Falcon-9 użyty w trakcie tej misji odbył już piętnasty start i lądowanie. Wcześniej booster realizował starty misji GPS III-3, Turksat 5A, Transporter-2, Intelsat G-33/G-34 i 10 misji Starlink. To dobitnie pokazuje, jak perfekcyjnie działa recykling rakiety w SpaceX, który przekłada się na obniżenie kosztów przedsięwzięć kosmicznych.

Falcon-9 w Transporter-6 wyniósł na orbitę aż 114 satelitów

Misja Transporter-6 odbyła się 3 stycznia bieżącego roku. W trakcie niej, rakieta Falcon-9 od Elona Muska wyniosła na ziemską orbitę grupę 114 najróżniejszych satelitów eksperymentalnych i badawczych, dostarczonych przez wiele uniwersytetów czy firm z całego świata. Misja ma na celu popularyzację wykorzystania potencjału przemysłu kosmicznego w kwestiach naukowych.

Co ciekawe, na pokładzie rakiety Falcon-9 znalazł się też mały satelita typu CubeSat 6U o nazwie STAR VIBE, który powstał w Polsce. Został on zaprojektowany i zbudowany przez inżynierów z wrocławskiej firmy Scanway (działającej we Wrocławskim Parku Technologicznym), we współpracy z niemieckim German Orbital Systems.

Na pokładzie rakiety znalazł się polski satelita STAR VIBE

Polska firma ogłosiła, że urządzenie dotarło na swoją orbitę i sprawuje się wyśmienicie. STAR VIBE to wysokorozdzielczy teleskop optyczny o nazwie STAR (Small Telescope for Advanced Reconnaissance) oraz system do autodiagnostyki satelitów o nazwie VIBE (Vision Inspection Boom Experiment).

Misja STAR VIBE pozwoli na sprawdzenie, jak warunki kosmiczne: promieniowanie UV, próżnia, wymagające cykle temperaturowe i mikrograwitacja wpływają na: elektronikę pozwalającą na akwizycję danych z sensorów optycznych, ich przetwarzanie i zapis, konstrukcje mechaniczne układów optycznych oraz projekty układów optycznych. Wiedza ta pozwoli lepiej chronić satelity przed awariami i wydłużyć ich żywot na orbicie.

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas