Ukraińcy pokonali szeroką rzekę niezwykłym pojazdem. Jest nagranie

Siły Zbrojne Ukrainy wzbogaciły się o tzw. duże wszędołazy od firmy Sherp. Pojazdom tym niestraszny trudny teren i przeprawy przez szerokie rzeki. Rosjanie mają z nimi ogromny problem.

Siły Zbrojne Ukrainy wzbogaciły się o tzw. duże wszędołazy od firmy Sherp. Pojazdom tym niestraszny trudny teren i przeprawy przez szerokie rzeki. Rosjanie mają z nimi ogromny problem.
Ukraińcy pokonali wszędołazem Sherp szeroką rzekę /Ukraine Weapons Tracker /Twitter

Ukraińscy żołnierze pokazali w akcji na materiale filmowym jeden ze swoich wyczynowych pojazdów do przemierzania wymagających terenów, jakich wiele na wschodzie Ukrainy. Postanowili nim pokonać jedną z rzek na wschodzie, by dostarczyć sprzęt dla żołnierzy. Jak można zobaczyć na filmie, pojazdy od firmy Sherp zadziwiają swoimi możliwościami, zatem idealnie nadają się do realizacji najróżniejszych misji w Ukrainie.

Nie można tutaj nie wspomnieć, że Sherp jest firmą ukraińską i ma biuro konstrukcyjne w Kijowie. W Ministerstwie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na co dzień wykorzystuje się wiele takich pojazdów. Maszyna przeznaczona jest do działań w ekstremalnie trudnym terenie i może poruszać się z maksymalna prędkością 45 km/h.

Reklama

Wszędołaz Sherp jest w stanie pokonać każdy teren

Na pierwszy rzut oka uwagę zwracają ogromne opony o wymiarach 160x60 cm, które mają objętość ok. 800 litrów i układ pneumocyrkulacyjny, zapewniający przepływ powietrza i regulację ciśnienia we wszystkich oponach. Prześwit podwozia to niesamowite 600 mm. To sprawia, że Sherp Pro bez problemu przemierza bagna, głęboki śnieg, skalisty obszar, a nawet może pokonać rzekę z prędkością 6 km/h.

Pojazd napędza japoński silnik diesla Kubota-V1505 o mocy 44,3 KM i przekładnie z mechanizmem różnicowym, co powoduje że pojazd może zmieniać kierunek jazdy niemal w miejscu. Jak tłumaczą przedstawiciele firmy Sherp, ich wynalazek steruje się jak czołg, ponieważ kierowca ma do dyspozycji dwie dźwignie do sterowania osobno lewą i prawą przekładnią.

Ukraińcy niszczą rosyjskie czołgi pojazdami Sherp

Wszędołaz ofertuje ogromny zasięg. Jest to zasługą wielu zbiorników paliwa. Główny, o pojemności 56 litrów, znajduje się pod pojazdem, ale kolejne cztery o pojemności 58 litrów ukryte zostały w ogromnych oponach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pojazd może pomieścić aż 232 lity paliwa, co pozwala mu poruszać się w terenie nawet przez 73 godziny.

Siły Zbrojne Ukrainy wykorzystują pojazdy Sherp do rekonesansu oraz dostarczania sprzętu na tereny, które nie są dostępne dla większości pojazdów wojskowych. Dzięki nim armia ma pewną przewagę nad agresorem. Żołnierze mogą np. szybko wyjechać z lasu na błotniste pole i wystrzelić pociski z ręcznych wyrzutni w kierunku rosyjskich czołgów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy