Wielka jak 7 boisk piłkarskich. To największa turbina morska na świecie
Qihang to największa na świecie turbina morska, która przeszła testy. Konstrukcja jest ogromna, bo jej wirnik zatacza koło, którego powierzchnia jest równa 7 boiskom piłkarskim. Turbina oferuje moc rzędu 20 MW, co czyni ją najwydajniejszą maszyną pływającą. Jej jeden obrót wytwarza tyle energii, co jedno gospodarstwo zużywa przez kilka dni.
Chińczycy specjalizują się w ogromnych konstrukcjach od dawna. W Państwie Środka realizowanych jest wiele projektów, które mają określenie "naj na świecie". Nie inaczej jest w przypadku największej pływającej turbiny wiatrowej, która w tym miesiącu przeszła pomyślnie testy.
Największa turbina morska na świecie to Qihang
Największa turbina morska na świecie nazywa się Qihang i została opracowana przez chińskie przedsiębiorstwo CRRC. Konstrukcja jest naprawdę ogromna. Jej wirnik ma średnicę aż 260 metrów. Okrąg, który zatacza, odpowiada powierzchni równej 7 boiskom piłkarskim. Całość znajduje się na wieży o wysokości 151 metrów.
Konstrukcja przeszła w tym miesiącu program pilotażowy na morzu. Do transportu wykorzystano specjalne platformy modułowe, bez których jej przemieszczenie nie byłoby możliwe. Testy odbyły się w pobliżu Dongying, w chińskiej prowincji Szantung.
Budowa trwała długo i dobiegła końca w październiku 2024 r. Wtedy konstrukcja została złożona, co odbyło się w Sheyang (w prowincji Jiangsu). Potem rozpoczęła się podróż do portu w Dongying. Turbina przybyła tam w połowie grudnia zeszłego roku i rozpoczęto jej przygotowania przed styczniowymi testami.
Ogromna turbina wiatrowa o mocy 20 MW
Największa turbina pływająca na świecie oferuje moc aż 20 MW. W ten sposób został pobity poprzedni rekord, który należał do konstrukcji o mocy 16,6 MW. Qihang jest w stanie wytwarzać mnóstwo energii. Tylko jeden jej obrót zaspokaja potrzeby typowego gospodarstwa domowego na 2-4 dni.
W ciągu jednego roku chińska turbina wiatrowa ma produkować tyle energii, co równowartość ze spalenia 25 tys. ton węgla. Konstrukcja jest ekologiczna i pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 62 tys. ton w skali 12 miesięcy. Qihang ma pozwolić na zasilenie około 37 tys. gospodarstw domowych.
Chińczycy chwalą się, że ich nowa turbina to ogromny krok do celu, którym jest ekologiczne pozyskiwanie energii. Budowa kolejnych konstrukcji tego typu sprawi, że będzie nimi można zastępować dotychczasowe rozwiązania i w ten sposób zwiększać ich moc.
Sama konstrukcja ma modułową budowę. Ułatwia to konserwację oraz ewentualne naprawy uszkodzonych elementów. Pod tym względem Qihang również może być wzorem, bo turbinę zaprojektowano w taki sposób, aby była w stanie przetrwać tajfuny. Specjalny system czujników i punktów pomiarowych odpowiada za możliwość monitorowania ważnych parametrów, które mają wpływ na działanie maszyny.
Warto dodać, że istnieją plany budowy jeszcze większych turbin na świecie. Jeden z projektów stworzyli Norwegowie, którzy chcą opracować konstrukcję o wysokości aż 400 metrów oraz mocy 40 MW. Na realizację tego celu potrzebują co najmniej kilku lat.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage — polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!