Wielkie zakłócenia sygnału GPS nad Polską

W naszym kraju od poniedziałku występują bardzo duże zakłócenia sygnału GPS – dotyczy to głównie północnej, północno-wschodniej i centralnej części Polski. Jak na razie nie wiadomo, jaka jest tego przyczyna.

W Internecie już od poniedziałku można było zauważyć pojawiające się komentarze użytkowników, które wskazywały, że na północy kraju "coś zaczęło się dziać" z sygnałem GPS. Jak wskazuje portal gpsjam.org, wówczas w Polsce doszło do silnych zakłóceń sygnału.

W poniedziałek poziom zakłóceń przekraczał 10 proc. na obszarze od Puław, przez Siedlce, Ostrołękę, Łomżę, Białystok, po Giżycko, Suwałki i Gołdap. W środkowej Polsce zakłócenia tego poziomu pojawiły się na obszarze od Łodzi po Kutno, Sochaczew i Płock. Dalej GPS szwankował w Ustce, Kołobrzegu, Świnoujściu i w Szczecinie.

Reklama

Obszar zakłóceń rozpościerał się przez Bałtyk i zahaczał o obszar Szwecji. Z kolei umiarkowane zakłócenia wystąpiły m.in. od Piotrkowa Trybunalskiego po Łódź, w Warszawie i od Konina i Włocławka, po Poznań, Piłę, Gorzów Wielkopolski i Koszalin.

Zakłócenia sygnału GPS we wtorek

Jednakże największe zakłócenia miały miejsce wczoraj (26.12.2023 r.), wówczas obszar o wysokich i umiarkowanych zaburzeniach sygnału GPS rozpościerał się od Włoszczowej (województwo świętokrzyskie) i Radom, przez Łódź, Białą Podlaską, Warszawę, Kalisz, Płock, Białystok, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Olsztyn, Grudziądz, Szczecin, po Świnoujście, Kołobrzeg, Ustkę i Suwałki. Zatem zakłóceniami został objęty obszar środkowej i północno-wschodniej Polski, a także niemal całe Pomorze.

Internauci skarżyli się, że określanie pozycji przy pomocy GPS "wariowało" i nie dało się zaznaczyć konkretnej lokalizacji. Problem dotyczył również aplikacji, gdzie konieczne jest wykorzystywanie sygnału GPS, m.in. w Pokemon Go.

Zakłócenia "weszły" także na teren Niemiec, gdzie sięgnęły wyspy Uznam i Rugii, dalej objęły duńską wyspę Bornholm oraz obszar południowej Szwecji od Malmö po Kalmar. Ponadto zakłócenia były odnotowywane w południowo-zachodniej części Litwy.

Warto także zauważyć, że na mapie świata obszary zakłóceń sygnału GPS rozpościerały się fragmentarycznie (w dniu 26.12.) wokół Ukrainy, czyli w Polsce, Litwie, Białorusi, Rosji, Gruzji, północnej Turcji, wschodniej Bułgarii, Rumunii, po Mołdawię.

Ponadto zakłócenia odnotowywane były od południowej Turcji, przez Cypr i Syrię, po Izrael, Jordan i półwysep Synaj (Egipt). Jednocześnie trzeba podkreślić, że na tych terenach i regionach wokół Ukrainy już wcześniej rejestrowano podobne zaburzenia sygnału.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska | GPS | awaria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy