Wybory przez internet. Polska to nie jest kraj do głosowania online

Kolejki do urn wyborczych, brzydka pogoda, a może zwyczajne lenistwo. Powodów, dla których miliony z nas nie biorą udziału w wyborach, jest wiele. W poszukiwaniu rozwiązania tego problemu pojawiają się opinie, które nawołują do wprowadzenia w Polsce możliwości głosowania przez internet. Elektroniczne głosowanie funkcjonuje nie tylko w Europie, ale i na świecie. Co to jest e–voting i jak działa ten system? W jakich krajach można głosować przez internet?

E-voting, czyli głosowanie elektroniczne przez internet

E-voting to system głosowania elektronicznego, który umożliwia obywatelom oddanie głosu w wyborach przez internet za pomocą komputera lub urządzenia mobilnego. W tej procedurze głosowania wykorzystuje się dowody elektroniczne wraz z kodami PIN. Całość działa dzięki zaawansowanemu systemowi informatycznemu, jednak kompleksowy nadzór nad przebiegiem tej formy głosowania spoczywa w rękach uprawnionych instytucji i organów.

Zwolennicy elektronicznego głosowania podkreślają, że dzięki technologii e-voting można szybciej liczyć głosy. Zmniejszają się też koszty funkcjonowania komisji wyborczych. Dla niektórych najważniejsze jest oszczędzenie olbrzymiej ilość papieru w trosce o środowisko, a także poprawienie frekwencji wyborczej.

Reklama

Głosowanie przez internet nie jest jednak wolne od wad, a najczęstszym argumentem przeciwko wprowadzeniu systemu e-voting pozostaje kwestia bezpieczeństwa. Istnieje ryzyko, że system może zostać zhakowany lub podszyty, co może wpłynąć na wynik wyborów. Przeciwnicy elektronicznego głosowania podkreślają również fakt, że nie każdy obywatel ma dostęp do internetu lub nie wie, jak z niego korzystać.

W jakich krajach można głosować przez internet?

Jednym z krajów europejskich, który zdecydował się na wprowadzenie e-votingu obok tradycyjnego głosowania w lokalu wyborczym, jest Estonia. Pierwsze wybory z wykorzystaniem elektronicznej metody głosowania odbyły się w tym kraju w 2005 roku. Podczas wyborów w 2005 roku z elektronicznej formy oddania głosu skorzystało zaledwie 1,9 proc. wszystkich głosujących. W 2007 r. podczas wyborów parlamentarnych z tej formy skorzystało już 5,5 proc. wyborców, w 2009 r. - 14,7 proc. Wówczas też zwiększono czas głosowania elektronicznego z dotychczasowych trzech do siedmiu dni. W kolejnych latach liczba głosujących przez internet w Estonii wzrastała. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku w głosowaniu online wzięło udział już 44 proc. wyborców w Estonii.

Państw, w których system e-votingu funkcjonuje od lat, jest więcej. W Europie głosować online mogą także obywatele Szwajcarii oraz Belgii. Rozwiązanie to przyjęło się również w Brazylii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W pełni elektroniczne głosowanie funkcjonuje w stanach Delaware, Georgia, Karolina Południowa, Luizjana oraz New Jersey. Z kolei jednocześnie papierowe i elektroniczne głosowanie obowiązuje w USA w stanach Arizona, Arkansas, Florida, Hawaje, Idaho, Illinois, Indiana, Kalifornia, Kansas, Karolina Północna, Kentucky, Missisipi, Missouri, Nevada, Ohio, Oklahoma, Pensylwania, Tennessee, Texas, Utah, Wirginia Zachodnia, Wisconsin oraz Wyoming.

Wybory parlamentarne 2023. Czy w Polsce można głosować przez internet?

W tej chwili głosowanie elektroniczne nie jest dostępne w Polsce. W dyskusji publicznej temat e-votingu pojawia się przy okazji kolejnych wyborów, jednak zagrożenia związane z bezpieczeństwem takiego rozwiązania są zbyt duże. Z pozoru wydaje się to proste - dobrze skonstruowany system e-votingu i szyfrowanie powinny załatwić sprawę. Przypomnijmy jednak, że sam proces głosowania w Polsce jest tajny. Tymczasem moment oddawania głosu przez internet odbywa się poza lokalem wyborczym, więc nie można zweryfikować, czy akt wyboru odbył się z poszanowaniem tej zasady.

Zobacz także:

Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Wniosek i ważna data

Jak sprawdzić gdzie głosować i czy jestem w spisie wyborców?

Jak wejść na Wi-Fi bez hasła? Sprawdzony sposób i tajny kod

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama