Wypłacasz gotówkę? Uważaj, bo zablokują konto na 12 godzin

Oprac.: Anna Czowalla

Nowe przepisy, które obowiązują od 1 czerwca 2024 roku, miały zwiększyć bezpieczeństwo finansowe Polaków. I rzeczywiście – możliwość zastrzeżenia numeru PESEL w aplikacji mObywatel to świetna tarcza ochronna przed oszustami. Ale uwaga! To rozwiązanie może także utrudnić wykonywanie niektórych operacji bankowych. W pewnych sytuacjach bank może zablokować pieniądze na 12 godzin.

Zastrzeżenie numeru PESEL w mObywatel. Zrobiły to miliony Polaków.
Zastrzeżenie numeru PESEL w mObywatel. Zrobiły to miliony Polaków.Ministerstwo Cyfryzacjimateriały prasowe

Czym jest zastrzeżenie numeru PESEL i jak działa?

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL chroni nas przed kradzieżą tożsamości i oszustwami finansowymi. Banki i inne instytucje finansowe muszą dokładnie weryfikować tożsamość klienta przed udzieleniem kredytu lub pożyczki. W przypadku próby nieautoryzowanego wykorzystania zastrzeżonego numeru do takich celów, wniosek zostanie automatycznie odrzucony. Wówczas otrzymamy powiadomienie SMS-em oraz w aplikacji mObywatel, z informacją, kto dokładnie sprawdzał nasz numer PESEL.

Co istotne, nie tylko banki dbają o nasze bezpieczeństwo. Notariusze i operatorzy telekomunikacyjni również muszą sprawdzać status numeru PESEL przed realizacją transakcji. Szczególnie istotne jest to w przypadku wydawania duplikatów kart SIM oraz podczas obrotu nieruchomościami.

Czy zastrzeżenie numeru PESEL może nam utrudnić wypłatę gotówki?

Pomimo wielu zalet zastrzeżenie numeru PESEL może okazać się dość kłopotliwe w bardzo konkretnych sytuacjach. Banki są zobowiązane do sprawdzania, czy PESEL klienta jest zastrzeżony. Jeśli tak – mogą odmówić nam np. otwarcia konta czy udzielenia kredytu. Ale to nie wszystko.

PESEL możemy zastrzec w aplikacji mObywatel.ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Problematyczne będzie również wypłacenie gotówki w banku, w kwocie wyższej, niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, które od 2025 roku wynosi 13 998 zł. Jeśli twój PESEL jest zastrzeżony, bank zablokuje wypłatę na 12 godzin, nawet jeśli od razu cofniesz zastrzeżenie.

Na szczęście nie dotyczy to wszystkich transakcji. Przelewy, płatności kartą czy wypłaty z bankomatów będą działać normalnie.

Jak zastrzec i cofnąć zastrzeżenie PESEL?

Jeżeli chcemy zabezpieczyć swój numer PESEL, możemy to zrobić, udając się na wizytę do urzędu gminy. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku, numer zostanie zastrzeżony w rejestrze. Alternatywnie, proces ten można przeprowadzić online za pośrednictwem serwisu mObywatel.gov.pl lub aplikacji mobilnej mObywatel. Jak to zrobić?

  1. Zaloguj się do aplikacji mObywatel, korzystając z profilu zaufanego lub e-dowodu.
  2. Wybierz opcję "Zastrzeż PESEL" z menu głównego.
  3. Potwierdź swoje dane i zatwierdź zastrzeżenie numeru PESEL.

W sytuacji, w której koniecznie okaże się zdjęcie blokady – możemy to zrobić, ponownie przechodząc do sekcji "Zastrzeż PESEL" z głównego ekranu aplikacji. Należy jednak pamiętać, że jeśli cofniemy zastrzeżenie, ponownie możemy je aktywować dopiero po 30 minutach. Mamy również możliwość zaplanowania dnia i godziny, w którym PESEL zostanie ponownie zastrzeżony.

Zastrzeżenie numeru PESEL. Jak uniknąć problemów z dużymi transakcjami?

Wypłata większej sumy gotówki w oddziale banku będzie możliwa tylko wtedy, jeżeli na 12 godzin przed planowaną transakcją cofniemy zastrzeżenie numeru PESEL. Natomiast w sytuacji, w której chcemy otworzyć konto bankowe, wziąć kredyt, kupić coś na raty lub sprzedać nieruchomość, wystarczy, ze cofniemy zastrzeżenie numeru PESEL tuż na około pół godziny przed planowaną transakcją.

Słynne muzeum jest w złym stanie. Luwr wymaga remontuAFP