Żelazna Kopuła antyrakietowa Izraela w akcji. Niezwykłe nagranie

Żelazna Kopuła to jeden z najpotężniejszych na świecie izraelskich systemów antyrakietowych krótkiego zasięgu, który ma chronić terytorium kraju przed atakami ze strony m.in. palestyńskich i libańskich ugrupowań terrorystycznych. Czy system zdaje egzamin?

Żelazna Kopuła to jeden z najpotężniejszych na świecie izraelskich systemów antyrakietowych krótkiego zasięgu, który ma chronić terytorium kraju przed atakami ze strony m.in. palestyńskich i libańskich ugrupowań terrorystycznych. Czy system zdaje egzamin?
Żelazna Kopuła antyrakietowa Izraela w akcji /AMIR COHEN /AFP

Od ponad miesiąca trwa duży konflikt pomiędzy Izraelem a ugrupowaniami terrorystycznymi. Izrael od kilku dni pacyfikuje domy przywódców palestyńskiego Dżihadu, w odpowiedzi na to, jego członkowie dokonali potężnego ataku powietrznego na Izrael, w trakcie którego wystrzelono aż 400 rakiet. To był największy w ostatnim czasie sprawdzian dla Żelaznej Kopuły, czyli jednego z najpotężniejszych na świecie izraelskich systemów antyrakietowych krótkiego zasięgu.

Na opublikowanym nagraniu możemy zobaczyć salwę wystrzelonych palestyńskich rakiet zmierzających w kierunku Izraela i odpowiedź armii na ten atak w postaci pocisków systemu obrony powietrznej systemu Żelaznej Kopuły (Iron Dome). Bardzo łatwo jest odróżnić rakiety i antyrakiety, ponieważ te drugie nie lecą w linii prostej do celu, tylko kluczą w charakterystyczny sposób, by namierzyć swój cel i go szybko zneutralizować.

Reklama

Izraelska Żelazna Kopuła w akcji na wielu filmach

We wczorajszych i dzisiejszych (10-11.05) zmasowanych palestyńskich atakach rakietowych, niestety system Żelaznej Kopuły kilka razy nie podołał wyzwaniu. Rakiety uderzyły w domy i dokonały rozległych zniszczeń. Rannych zostało kilka osób. Pomimo tego faktu, Iron Dome to rewelacyjny system, który bezustannie jest udoskonalany. Nie można tutaj nie wspomnieć, że cały proces obsługi jest w dużym stopniu zautomatyzowany. System sam decyduje na podstawie danych, w jaki sposób i kiedy zniszczyć wrogą rakietę, by jak najbardziej to możliwe zminimalizować szkody na ziemi.

System Żelazna Kopuła działa na powierzchni ok. 150 kilometrów kwadratowych i jest w stanie wykryć oraz zniszczyć pociski/rakiety lecące na dystansie do 70 kilometrów. Co ciekawe, dopiero od niedawna system może strącać drony kamikadze. Eksperci szacują, że skuteczność Żelaznej Kopuły wynosi ok. 90 procent. To dużo, ale armia Izraela nie ustaje w swoich wysiłkach nad zwiększeniem efektywności, ponieważ ataki Hamasu są coraz intensywniejsze.

Potężne systemy antyrakietowe Izraela

Izrael posiada cztery najważniejsze systemy antyrakietowe. Pierwszy z nich to właśnie Żelazna Kopuła (Iron Dome) o zasięgu 70 kilometrów. Kolejnym jest Proca Dawida (David's Sling), który chroni obszar na dystansie od 70 do 200 kilometrów.

Najnowszymi są Strzały (Array). Mają one na celu likwidować pociski dalekiego zasięgu, w tym balistyczne w odległości do 2000 kilometrów. Nie jest tutaj tajemnicą, że powstały z myślą o broni jądrowej rozwijanej przez Iran.

Coraz większy konflikt pomiędzy Izraelem a Dżihadem

Nowy konflikt pomiędzy Izraelem a ugrupowaniami terrorystycznymi wybuchł, po nalocie izraelskiej policji na meczet Al-Aksa w Jerozolimie na początku kwietnia bieżącego roku. W odpowiedzi na to, terrorystyczne ugrupowanie palestyńskie z Libanu, a mianowicie Hamas, dokonało największego od ponad dekady ataku rakietowego na Izrael.

Obecnie sytuacja z dnia na dzień się pogarsza. Izrael w ostatnich dniach dokonał aż pięciu skutecznych ataków na wysokich członków palestyńskiego Dżihadu. Analitycy sądzą, że w kolejnych dniach możemy spodziewać się ataków rakietowych nawet na Tel Awiw, gdyż Dżihad posiada na wyposażeniu rakiety o zasięgu nawet 70 kilometrów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Iron Dome | Żelazna Kopuła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy