Prawie bliźniaki - Xperia X10 mini i mini pro

Sony Ericsson Xperia X10 to seria smartfonów z systemem Android. Po dosyć drogim i dużym pierwszym modelu z tej grupy - o nazwie X10 - teraz producent przedstawił znacznie mniejsze, ale też tańsze urządzenia.

Prezentowane smartfony - Xperia X10 mini oraz Xperia X 10 mini pro - są do siebie bardzo podobne, mają m.in. taki sam interfejs i zbliżony wygląd. Ale model pro został wyposażony w wysuwaną klawiaturę qwerty. Wpływa ona na gabaryty urządzenia i sposób wprowadzania tekstu, co znacznie różnicuje obydwa urządzenia.

Maluch, jakich mało

Xpera X10 mini to fi ligranowy smartfon o ładnym wyglądzie. Urządzenie ma ekran o przekątnej 2,55 cala i zaledwie 83 mm wysokości, co czyni go jednym z najmniejszych smartfonów na rynku. Mini jest też bardzo lekki - waży 88 gramów. Mimo małych gabarytów dobrze leży nawet w dużej dłoni. Podczas gdy małe wymiary są jedną z głównych zalet Xperii mini, model pro jest dużo cięższy - 120 g, grubszy - 17 mm, i o 7 mm dłuższy. Ekran nadal ma tylko 2,55 cala.

Reklama

Układ przycisków w obu urządzeniach jest taki sam. Natomiast inaczej ulokowano gniazda micro- USB i i minijack. Całą obudowę smartfonów, z wyjątkiem tylnej klapki, wykonano z błyszczącego plastiku. Po zdjęciu tylnej klapki dostępne są porty kart SIM i microSD. W modelu mini usunięcie klapki ujawnia małą tajemnicę urządzenia, którą jest brak możliwości samodzielnego demontażu baterii, co w przypadku jej zużycia może stanowić kłopot dla użytkownika.

Ktoś posiedział i pomyślał

Sony Ericsson dostosował interfejs obydwu smartfonów do niewielkich rozmiarów ekranu. Standardowy wygląd systemu Android (niestety, tylko w wersji 1.6) zastąpiono nakładką graficzną. W czterech rogach ekranu można umieścić po jednej, wybranej ikonie, dającej szybki dostęp do wybranych funkcji. Środkowym klawiszem można wywołać menu aplikacji, podzielone na kilka ekranów.

Interfejs umożliwia wykorzystanie widżetów. Ze względu na rozmiary ekranu, na jednym pulpicie mieści się tylko jeden dodatek. Lista widżetów nie jest długa, ale wśród dodatków znalazły się najpotrzebniejsze aplikacje, m.in. do zarządzania energią smartfonu. Początkowo pewne problemy sprawia funkcja dodawania i rozmieszczania widżetów, która nie jest do końca intuicyjna.

Podobnie jak w pierwszym modelu serii X10 smartfony obsługują aplikację Timescape - agregator treści z serwisów społecznościowych. Co ciekawe, w testowanym modelu mini na liście obsługiwanych serwisów znajdowała się Nasza- klasa (obecnie NK), natomiast w modelu mini pro - o rodzimym serwisie zapomniano. Wynika to prawdopodobnie z zastosowania innej wersji aplikacji Timescape lub systemu operacyjnego.

Pięta achillesowa

Obydwa urządzenia mogą współpracować z sieciami Wi-Fi, mają moduł do nawigacji samochodowej, ekran wykonany w technologii pojemnościowej (ale bez multitouch) oraz czujnik zbliżenia (automatycznie blokujący ekran podczas rozmowy). Wspomniane już gniazdko minijack pozwala na wykorzystanie słuchawek Sony z pilotem sterującym odtwarzaczem muzycznym - niestety, do smartfonów dołączone są zwykłe słuchawki. W modelu mini możliwa jest wymiana tylnej klapki i wybór elementu w ulubionym kolorze.

Wrażenia z bogatego wyposażenia psuje trochę słaby akumulator. Zastosowane, prawdopodobnie ze względu na małe gabaryty urządzenia, ogniwo o pojemności 950 mAh pozwala na znacznie krótszą pracę bez ładowania niż w konkurencyjnych urządzeniach.

Mały fotograf

Pozornie obydwa smartfony powinny dobrze się sprawdzać w roli aparatu fotograficznego. W małych konstrukcjach znalazło się miejsce na matrycę o rozdzielczości 5 Mpix, przycisk spustu migawki oraz lampę doświetlającą w postaci diody LED. Rzeczywiście jakość zdjęć jest dobra, ale oba urządzenia mają bardzo ograniczone funkcje fotograficzne. Oprócz możliwości wyłączenia lampy i wybrania programu tematycznego (auto, makro, sport i półmrok) wszystkie inne parametry ustawiane są automatycznie (wśród nich ostrość). Aparat nie ma nawet funkcji samowyzwalacza. W trybie wideo telefon rejestruje obraz o rozdzielczości 640 na 480 punktów z prędkością 30 kl./s, co jest bardzo dobrym wynikiem. Wykonane za pomocą Xperii minizdjęcia można zmieścić bezpośrednio w serwisie społecznościowym.

Mini na co dzień

Wręcz wzorowe - jak na smartfony za 800-900 zł - i płynne działanie to cecha obydwu testowanych Xperii. Dzięki wspomnianym rozwiązaniom interfejsu (widżety, ikony) dostęp do wszystkich funkcji jest błyskawiczny, a Timescape pozwala nadążyć za najnowszymi informacjami z internetu.

W modelu mini tekst można wprowadzać tylko za pomocą ekranowej klawiatury numerycznej (układ qwerty nie jest dostępny nawet przy poziomym ułożeniu telefonu), która dobrze współpracuje z polskim słownikiem T9. Ciekawie rozwiązano dostęp do alternatywnych znaków zgromadzonych w wysuwanych z boku ekranu zakładkach tematycznych, np. cyfry, emotikony, znaki przestankowe itp.

Mini pro daje wybór między klawiaturą ekranową a sprzętową, wysuwaną (ze wspomaganiem) i podświetlaną klawiaturą qwerty. Niestety drugie rozwiązanie nie pozwala na korzystanie z polskiego słownika. Można też mieć zastrzeżenia układu klawiszy, a dokładniej - do umiejscowienia klawisza spacji bliżej prawej krawędzi telefonu zamiast pośrodku klawiatury. Mimo małych rozmiarów ekranu zastrzeżeń nie budzi funkcja przeglądania internetu. Powiększanie stron działa sprawnie i w miarę płynnie, a funkcja lupy pozwala na szybkie przemieszczanie się między fragmentami dużych witryn, np. podczas przeglądania portali internetowych.

Dokładne porównanie telefonów X10 w listopadowym numerze "PC Format" 11/2010, w kioskach od 4 października.

Xperia X10 mini pro

+ Ładny design,

+ Świetny interfejs,

+ Bogate wyposażenie,

+ Klawiatura qwerty,

- Ograniczone funkcje aparatu,

- Słaba bateria,

- Brak słownika w trybie qwerty.

Xperia X10 mini

+ Bardzo małe gabaryty

+ Ładny design,

+ Świetny interfejs,

+ Bogate wyposażenie,

- Trzeszcząca tylna klapka,

- Ograniczone funkcje aparatu,

- Słaba bateria.

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: Android | Sony Ericsson | bliźniaki | komórka | Xperia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy