Test Citizen Eco-Drive Bluetooth BZ1006-82E

Citizen Eco-Drive Bluetooth BZ1006-82E /materiały prasowe
Reklama

Zegarek hybrydowy to dzisiaj modny termin. Sprawdzamy, co potrafi Citizen Eco-Drive Bluetooth BZ1006-82E.

Teraz zegarek nie jest już tylko elementem ubioru. Coraz częściej to centrum multimedialne, które informuje nas o nieodebranych połączeniach, powiadomieniach z portali społecznościowych czy przychodzących e-mailach. Większości obecnych na rynku smartwatchów brakuje jednak elegancji i stylowego zacięcia. Stąd pomysł by zrobić coś pomiędzy analogowym czasomierzem a zegarkiem z własnym systemem operacyjnym. Przedstawicielem tego gatunku jest Citizen Eco-Drive Bluetooth BZ1006-82E. To zegarek z dyskretnymi funkcjami smart, które są wygodne i intuicyjne w użyciu.

Wykonanie

Citizen Eco-Drive Bluetooth BZ1006-82E wygląda jak stylowy, klasyczny zegarek na bransolecie. Nie ma ani migających lampek, ani ekranów krzyczących powiadomieniami. To zwycięstwo czystej formy - zegarek, który będzie pasował zarówno do casualowej stylizacji, jak i wyjściowego garnituru.

Reklama

Pod względem jakości wykonania, BZ1006-82E to najwyższa półka. Ja miałem okazję przetestować czarny model, choć w sprzedaży dostępny jest także wariant stalowy. Oba wyglądają świetnie, choć przy kupnie każdy prawdopodobnie będzie kierował się własnymi preferencjami. Spasowanie materiałów użytych do wykonania zegarka jest perfekcyjne, wszystkie elementy są połączone ze szwajcarską wręcz precyzją.

Bransoleta jest bardzo trwała i solidna. Podczas jej zwężania u zegarmistrza usłyszałem, że ten model ma wyjątkowo mocno wbite trzpienie łączące poszczególne ogniwa, dlatego nie starajcie się tego robić sami w domu, nawet ze wsparciem YouTube'a. Takie działanie grozi uszkodzeniem bransolety i utratą gwarancji. Tarczę zegarka przykrywa gruba warstwa szkła mineralnego. Średnica koperty wynosi 46 mm, a jej grubość 14 mm. Nie ma co ukrywać - BZ1006 jest zegarkiem dosyć grubym i ciężkim, nie będzie pasował na delikatny nadgarstek. Trudno będzie go zmieścić pod mankietem wąskiej koszuli, choć dla osób, które lubią czuć zegarek na nadgarstku będzie to atutem.

Wodoszczelność zegarka wynosi 10ATM, co oznacza, że można z niego korzystać w trakcie pływania, nurkowania bez osprzętu oraz podczas uprawiania sportów wodnych.  Dzięki fluorescencyjnym wskazówkom, godzina jest czytelna także w ciemnościach, aczkolwiek na sali kinowej zegarek nie jarzy się jak bożonarodzeniowa choinka.

Funkcje smart

Citizen BZ1006-82E jest wyposażony w Eco-Drive - to innowacyjny moduł zasilający mechanizm zegarka, który umożliwia ładowanie i magazynowanie energii pozyskiwanej z każdego rodzaju światła. To tak naprawdę "zegarek na światło" - nie trzeba dokupować do niego żadnych baterii, ani tym bardziej ładować go regularnie podłączając do gniazdka zasilania.

BZ1006-82E jest wyposażony w mechanizm Eco-Drive kaliber W770, który dysponuje rezerwą chodu do 6 miesięcy. Oznacza to, że zegarek może działać nawet, gdy przez kilka miesięcy będziemy zdobywać najgłębsze jaskinie. To bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki czemu po zakupie zegarka nie ponosimy żadnych kosztów dodatkowych jego eksploatacji.

A co z funkcjami smartwatcha w BZ1006-82E? Są i działają bardzo dobrze. Zanim będzie możliwe sparowanie zegarka ze smartfonem, konieczne jest pobranie aplikacji CITIZEN, która jest dostępna zarówno w sklepie Apple App Store, jak i Google Play. Aplikacja jest dostępna w języku angielskim i zawiera kilka zakładek, które stają się aktywne, gdy sparujemy smartfona z zegarkiem. W zakładce Powiadomienia (Notification) możemy ustawić o jakich powiadomieniach chcemy otrzymać informację na zegarku, w zakładce Alarm ustawimy budzik, a w zakładce Local Time mamy podgląd na zegar światowy. Świetną funkcją jest automatyczna zmiana godziny zegarka, gdy przekraczamy różne strefy czasowe (po podłączeniu przez Bluetooth). Sprawdza się to znakomicie, co miałem okazję sprawdzić podróżując na Tajwan i do Korei Południowej. Zegarek pozwala także na odnalezienie położenia telefonu, gdy np. zawieruszy się on nam gdzieś.

Jak działają inteligentne funkcje Citizen BZ1006-82E możecie zobaczyć na poniższym materiale wideo:

Jeżeli mówimy o powiadomieniach, to warto nadmienić, że te mają w zegarku Citizen naprawdę dyskretną postać. Delikatna wibracja informuje nas o danej akcji, natomiast niebieska wskazówka ustawia się na tarczy w pozycji prezentującej jedną z nich, np. nieodebrane połączenie, powiadomienie na Facebooku, itd. To wszystko. Wszystko jest tu wyważone i z klasą. A jeżeli nie mamy ochoty na dodatki lub po prostu chcemy używać BZ1006-82E jako klasyczny zegarek, to po prostu nie musimy go parować za pomocą Bluetootha ze smartfonem. Nie straci on ani grama elegancji.

Podsumowanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Smartwatch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama