Test Sony Xperia Tablet Z - król androidów

Sony Xperia Tablet Z to najlepszy tablet z Androidem na rynku. Czym sprzęt japońskiego giganta zasłużył sobie na ten tytuł?

Sony Xperia Tablet Z to najlepszy tablet z Androidem na rynku
Sony Xperia Tablet Z to najlepszy tablet z Androidem na rynkumateriały prasowe

Po kilku latach eksperymentów wydaje się, że firma Sony wreszcie osiągnęła konsensus w kwestii wzornictwa swoich urządzeń mobilnych. Smartfon Xperia Z oraz utrzymany w tej samej stylistyce Tablet Z wskazują właściwy kierunek rozwoju japońskiego giganta. I nie chodzi tylko o design, choć ten dosłownie zwala z nóg.

Z jak Zniewalający design

Wizualnie Xperia Tablet Z prezentuje się fenomenalnie. Tablet przykuwa uwagę nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale lekką obudową i znakomitą jakością wykonania. Nowy tablet Sony deklasuje niechlujnie wykończone tablety Samsunga, które są dla niego konkurencją tylko na papierze.Sprzęt jest wykonany perfekcyjnie. Wszystkie elementy obudowy bardzo dobrze do siebie spasowano, a całość sprawia wrażenie solidnej. Przedni panel urządzenia stanowi jednolita tafla szkła. Nad ekranem umieszczono kamerę do wideorozmów (rejestrowany obraz mógłby być lepszy), a w lewym górnym rogu logo Sony. Z tyłu mamy do czynienia z gumopodobnym tworzywem sztucznym. Dzięki takiemu zabiegowi, tablet pewnie leży w dłoni i nie grozi mu wypadnięcie nawet gdy nasze palce są wilgotne.

Krawędzie urządzenia imponują jakością wykonania. Rozmieszczone wzdłuż porty komunikacyjne zostały zabezpieczone specjalnymi zaślepkami, które chronią przed dostaniem się wody do wnętrza. Najnowszy tablet Sony jest wodoodporny, co dokładnie przetestowaliśmy. Nurkowanie z "Zetką" można zasadniczo skończyć się źle, ale wylana na urządzenie szklanka wody czy zamoczenie podczas zabaw z dzieckiem w wannie, nie robią na nim wrażenia. Zaślepki chroniące porty wzorowo spełniają powierzone im zadanie.

Zamoczenie tabletu nie wpływa negatywnie także na działanie głośników. Ich otwory wylotowe zamontowano w narożnikach, dzięki czemu użytkownik ma wrażenie dźwięku stereofonicznego wydobywającego się zarówno z prawej, jak i lewej krawędzi. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się podczas słuchania muzyki i oglądania filmów. Jakość dźwięku oferowana przez Tablet Z zostawia w tyle sprzęty innych producentów dostępne na rynku.

Sony Xperia Tablet Z jest bardzo smukły - ma zaledwie 6,9 mm grubości - i lekki, bo waży niecałe 500 gramów.

Z jak Zachwycający ekran

Sony Xperia Tablet Z ma 10,1-calowy ekran wykonany w technologii LCF TFT. Działa on w rozdzielczości 1920 na 1200 pikseli (WUXGA), co w połączeniu z autorską technologią Mobile Bravia Engine 2 sprawia, że wyświetlane obrazy są naprawdę wysokiej jakości.

Na pochwałę zasługuje przede wszystkim imponująca ostrość  obrazów wyświetlanych na Tablecie Z, dzięki której nawet najmniejsze czcionki pozostają wyraźne. Pisząc o gadżecie Sony nie można zapomnieć także o wysokim kontraście, wiernym odwzorowaniu kolorów i dobrym kątom widzenia. Wszystkie te zalety przestają obowiązywać, gdy z tabletem wyjdziemy na zewnątrz. Użytkowanie "Zetki" poza zamkniętymi pomieszczeniami, nawet przy lekkim zachmurzeniu, jest mocno utrudnione, bo błyszcząca tafla notorycznie odbija nawet pojedyncze promienie słoneczne.

Reakcja na dotyk tabletu nie budzi większych zastrzeżeń. Wszystkie gesty wykonywane palcami są przenoszone do systemu natychmiastowo, co znacznie podnosi komfort pracy. Niestety, jak każde tego typu urządzenie, Tablet Z stanowi prawdziwy magnes na odciski palców. Zapewnienia Sony jakoby sprzęt został pokryty specjalną powłoką niwelującą gromadzenie odcisków palców, można włożyć między bajki. Właściciele tabletu Sony będą czyścić jego ekran równie często, co użytkownicy iPadów czy Galaxy Tabów.

Sony Xperia Tablet Z - sprzęt zasługujący na rekomendacjęmateriały prasowe

Z jak Zaskakująca wydajność

Od strony technicznej tabletowi Sony niczego nie brakuje. Sercem urządzenia jest czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro pracujący z częstotliwością 1,5 GHz. W zestawie znajdziemy również 2 GB pamięci RAM oraz 16/32 GB wbudowanej przestrzeni na dane użytkownika, które dodatkowo można rozbudować dzięki slotowi na kartę microSD. Specyfikację techniczną Tabletu Z uzupełnia moduł NFC, Bluetooth 4.0, HDMI, MHL oraz powracająca w wielkim stylu IRDA. Dzięki temu 10-calowego gadżetu Sony można używać zamiast pilota do telewizora. Zaimplementowana funkcja One Touch Mirroring pozwala na błyskawiczne parowanie tabletu z telewizorem przez NFC, a aplikacja Side View umożliwia przeglądanie interaktywnego programu telewizyjnego, zmienianie kanałów i korzystanie z serwisów dostarczających treści multimedialne. W Polsce możliwości Side View są mocno ograniczone.

Sony jak zwykle w przypadku swoich urządzeń mobilnych, przeładowało tablet masą softu, z którego wielu użytkowników i tak nie będzie korzystać. Na szczęście, nadmiar aplikacji dodatkowych nie odbija się negatywnie na wydajności tabletu. Ta nie budzi zastrzeżeń w żadnych warunkach. Co niepodobne w tablecie z Androidem, "Zetka" praktycznie w ogóle się nie przycina. Przechodzenie między ekranami systemowymi jest błyskawiczne, programy otwierają się bez opóźnień, a materiały multimedialne streamują bez jakichkolwiek przycięć. W benchmarku Quadrant Standard Edition, Tablet Z osiągnął wynik 7780 pkt.

W smukłą obudowę Tabletu Z, Sony zmieściło akumulator o pojemności 6000 mAh. Dzięki autorskiej technologii Stamina, na tablecie bez problemu przetrwamy 8-godzinny dzień pracy. To dobry rezultat, zwłaszcza patrząc na gabaryty urządzenia.

Sony Xperia Tablet Z otrzymał rekomendację serwisu Mobtech.interia.plmateriały prasowe

Z jak Zabójca konkurencji

Sony dokonało niemożliwego i pokazało światu, że można stworzyć dobry tablet z Androidem. Ich "Zetka" jest świetnie wykonana, ma bardzo dobry ekran, mocne podzespoły, a na dodatek nie kosztuje dużo. Cenę oscylującą w granicach 2100 zł należy uznać za rozsądną, szczególnie patrząc na to, co inni producenci sprzedają za podobne pieniądze. Sony Xperia Tablet Z to niekwestionowany król Androidów i jeden z najlepszych tabletów w historii branży.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas