W660i - Jaka to melodia

Wśród użytkowników telefonów komórkowych słuchanie muzyki jest coraz popularniejsze ? tak uważa Sony Ericsson i co chwilę pokazuje nowy produkt dla melomanów.

article cover
materiały prasowe

Kolory

Projektanci zaproponowali W660i w dwóch kolorach. Czarnym i czerwonym. Żeby było bardziej fantazyjnie, to kolory otrzymały swoje nazwy: - czarny to Rekord Black a czerwony - Rose Red. My w redakcyjnych testach mieliśmy to urządzenie w kolorze Rekord Black w połączeniu z detalami wykonanymi na złoto. Szkoda, że to nie True Gold?

Złoty jest więc napis producenta, typ modelu, obwódka wokół przycisku centralnego. Same przyciski i obwódka boczna wokół całej obudowy. Kilka gramów złota dałoby radę pewnie uzbierać? Nietypowy wygląd na pewno wzmacniają zaprojektowane w kole klawisze kierunkowe. Na pierwszy rzut oka wygląda to jakby były trzy dżojstiki. Bardzo mylne to pojęcie, bo model W660i nie ma żadnego. Klawisze, choć rozmieszczone w tak nietypowym anturażu, są takie same jak we wszystkich innych Sony Ericssonach i menu jest identyczne jak zawsze. Umieszczone są pod bardzo dobrym wyświetlaczem rozróżniającym ponad 262 tys. kolorów i o wymiarach 176x220 pikseli.

Ukryty diabeł

Co tak naprawdę oznacza, że W660i jest telefonem muzycznym. W końcu większość dostępnych obecnie na rynku tego typu urządzeń potrafi odtwarzać muzykę. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Tak więc opisywany telefon umożliwia łatwą obsługę funkcji muzycznych. Aby uruchomić odtwarzacz wystarczy tylko raz kliknąć. Potem można odtwarzać i przewijać utwory, używać korektora i tworzyć listy utworów - identycznie jak w innych cyfrowych odtwarzaczach muzycznych. Odtwarzacz Walkman w telefonach Sony Ericssona obsługuje wiele formatów, w tym najpopularniejsze - mp3 i AAC. Wbudowane jest też radio z funkcją RDS, czyli na wyświetlaczu zobaczymy nazwę stacji radiowej a czasem nawet tytuł granego utworu i wykonawcę.

Droga karta

Komórka mocno muzyczna
materiały prasowe

Inna sprawa, że Sony Ericsson to chyba jedyny producent telefonu, który używa formatu kart Memory Stick (M2). Z jednej strony nie ma co się dziwić, bo to format opracowany przez Sony i przez niego forsowany. Z drugiej - naraża klienta na znaczne wydatki, ponieważ obecne we wszystkich innych telefonach karty SD (zmniejszone do microSD lub miniSD) są kilkakrotnie tańsze.

Zgaduj zgadula

Z ciekawszych funkcji typowo muzycznych należy jeszcze wymienić funkcję Mega-Bass oraz TrackID. Ta pierwsza polega na wzmocnieniu niskich częstotliwości, umożliwia to uzyskanie lepszych efektów muzycznych. Funkcja MegaBass daje efekt zwiększonej głębi dźwięku i efektu stereo. Nieco inne znaczenie ma TrackID. Kiedy słyszymy utwór, który nam się podoba, ale nie możemy skojarzyć tytułu ani wykonawcy, wtedy właśnie możemy z niej korzystać. Nagrywamy kilka sekund i wysyłamy go

do rozpoznania do bazy danych Gracenote Mobile MusicID. Po krótkiej chwili dostajemy informację zwrotną o tytule utworu i płyty oraz wykonawcy.

Skoro przy rozpoznawaniu jesteśmy. Po melodii to nie sztuka, bo to usługa w różnych odmianach znana od lat. Niedawno mieliśmy możliwość oglądania prezentacji firmy Ericsson, w czasie której sfotografowano plakat wiszący na ulicznym słupie. Po kilku sekundach zobaczyliśmy podstawowe informacje o zespole, który plakat reklamował, i usłyszeliśmy fragment najbardziej znanego przeboju grupy. Niewykluczone więc, że za kilka miesięcy usłyszymy i o takiej funkcji w masowo sprzedawanych telefonach.

Fonia na wizji

Jak na telefon 3G przystało, pozwala on na prowadzenie m.in. wideorozmów. Myślę jednak, że użytkownicy tego telefonu znacznie częściej będą wykorzystywali szybkie łącze do ściągania muzyki lub klipów muzycznych. Kamera do wideorozmów znajduje się nad wyświetlaczem, tuż nad literką "S" i ma ona rozdzielczość VGA, czyli 640x480 pikseli. Niewiele, ale do celów, do jakich została stworzona wystarczy absolutnie.

Drugie oko obiektywu znajduje się na tylnej ściance obudowy. Matryca nie jest wielka, bo ma zaledwie rozdzielczość dwóch milionów pikseli, ale pamiętajmy, że przede wszystkim W660i jest telefonem muzycznym.

Mimo niewielkiej rozdzielczości matrycy funkcje fotograficzne są całkiem nieźle rozwinięte. Malkontenci pewnie będą narzekać na zoom, który przybliża jedynie 2,5-krotnie. Ale pamiętajmy, że jest to wyłącznie zoom cyfrowy, więc nie warto nad nim płakać, bo i tak obniża jakość wykonywanych zdjęć. W przeciwieństwie do fotograficznej serii Sony Ericssona W660i nie ma autofokusa.

A może jednak

Telefon Sony Ericsson W660i sprawia więc bardzo dobre wrażenie. Bardziej wymagających zadowoli na pewno funkcjonalność usług trzeciej generacji. Melomanów na pewno zadowolą możliwości muzyczne i usługi dodatkowe z nimi związane. Również i esteci nie powinni bardzo rozpaczać nad wyglądem tego produktu. Maniacy esemesowi nie mają też powodów, by uskarżać się na jakość klawiszy, bo po krótkiej serii z eksperymentami nad klawiszami Sony Ericsson wrócił do starych i sprawdzonych sposobów. Niestety, wszyscy mogą narzekać na zbyt wysoką cenę tych telefonów w wolnej sprzedaży. Ale poczekajmy, aż trafią do promocji operatorskiej.

Piotr Rabiej

SPECYFIKACJA

Sieci: UMTS 2100 i GPRS 900/1800/1900

Waga: 93 g

Wymiary: 102x46x14.5 mm

Czas rozmowy GSM: do 6 godzin

Czas rozmowy (3G): do 2.5 godzin

Czas czuwania: do 360 godzin

Odtwarzacz Walkman? 2.0 kompatybilny z wyświetlaczem okładki albumu

Pamięć 512MB Memory Stick Micro TrackID Disc2Phone

Bluetooth Audio streaming

Radio FM

Aparat 2.0 megapiksela

Cyfrowy zoom 2.5x

Wyświetlacz TFT 2.0-calowy 262k kolorowy

Telefonia video

Nagrywanie/odtwarzanie video

Funkcja Picture blogging (transfer obrazów do blogu)

Możliwość pełnego surfowania po internecie w formacie HTML

Wiadomości RSS Bluetooth? 2.0 USB 2.0 Java MIDP 2.0

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas