Tom Scott odbył szkolenie w polskiej "szkole kapitanów". Był zachwycony

Polska "szkoła kapitanów" znajdująca się w Iławie to wyjątkowe miejsce i jest jedną z pięciu takich placówek na świecie. Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami został odwiedzony przez Toma Scotta, który wziął udział w specjalnym szkoleniu. YouTuber był zachwycony kopiami jednostek w tej szkole.

"Szkoła kapitanów" pod Iławą widoczna z lotu ptaka
"Szkoła kapitanów" pod Iławą widoczna z lotu ptakaYouTube/Tom Scottmateriał zewnętrzny

Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami znajdujący się pod Iławą jest prowadzony przez Fundację Bezpieczeństwa Żeglugi im. prof. Lecha Kobylińskiego. To wyjątkowe miejsce nazywane jest "szkołą kapitanów" i jest jedną z pięciu placówek tego typu na świecie. Zawitał tam niedawno na szkolenie sam Tom Scott.

Tom Scott odbył w "szkole kapitanów" specjalne szkolenie

Tom Scott to znany brytyjski youtuber, który odbył w iławskiej "szkole kapitanów" specjalne szkolenie manewrowe pod bacznym okiem dyrektora placówki Jacka Nowickiego. Całość odbywa się na specjalnych jednostkach, które stanowią niemal identyczne kopie istniejących statków, ale są znacznie mniejsze. Ponadto odwzorowano tu prawdziwe trasy, jak na przykład Kanał Sueski.

Imitacje statków wykonane są w skali 1:16 lub 1:24 i zadbano tutaj o najdrobniejsze szczegóły. Przeskalowano nie tylko rzeczywiste wymiary, ale także odpowiednio odwzorowano masy czy moce jednostek silnikowych. Na profilu Politechniki Gdańskiej w Facebooku, która jest jednym z założycieli Badawczo-Szkoleniowego Ośrodka Manewrowania Statkami znajdziemy informację, że podobne szkolenia odbyło tu kilka tysięcy osób pochodzących z ok. 50 krajów.

Tom Scott w trakcie pobytu w "szkole kapitanów" nagrał wideo, które to następnie udostępnił na własnym kanale w YouTubie. Materiał w półtora tygodnia po publikacji ma już 1,2 mln wyświetleń. Wideo możecie obejrzeć poniżej.

Ośrodek ma bardzo ciekawą historię

"Szkoła kapitanów" ma długą historię i jej początek zaczyna się w 1967 r., gdy u wybrzeży Bretanii rozbił się wypełniony ropą supertankowiec o nazwie Torrey Canyon. Miało to późniejszy wpływ na zmianę przepisów oraz poniekąd wymusiło na kapitanach specjalne szkolenia. W 1974 r. wzięli w nich udział dowódcy statków z Polski, ale było to drogie przedsięwzięcie. Dlatego zaczęto myśleć o podobnych szkoleniach w kraju.

Budowa ośrodka nad jeziorem Silmze zbiorów prof. Lecha Kobylińskiegomateriał zewnętrzny

W 1974 r. podjęto decyzję o stworzeniu ośrodka szkoleniowego dla kapitanów w Polsce nad jeziorem Silm. Pierwsze przymiarki odbywały się na modelu statku Warta. Potem stworzono słynne Gdynię oraz Szczecin. Szkolenia pod Iławą odbywają się od ponad trzech dekad i wzięło w nich udział kilka tys. osób z kilkudziesięciu krajów. Powyżej widać jedno z archiwalnych zdjęć dokumentujących powstawanie placówki.

Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas