Żarówka LED czy tradycyjna? Jeden wybór to pewne obniżki rachunku za prąd

Ograniczanie zużycia energii elektrycznej w domu warto zacząć od wymiany tradycyjnych żarówek żarowych na żarówki LED. Chociaż zazwyczaj nie wzbudzają one zainteresowania, mogą generować realne oszczędności. Odpowiedź na pytanie - żarówka LED czy tradycyjna - może być tylko jedna. Różnice w kosztach użytkowania żarówek starego i nowego typu zobaczysz bardzo szybko na rachunku za prąd.

Jaka jest różnica między żarówkami żarowymi i żarówkami LED?

Żarówka żarowa to tradycyjny typ źródła światła. Jej głównym elementem jest żarnik (drucik czy włókno wolframowe).

Po dostarczeniu prądu do żarówki żarnik nagrzewa się i zaczyna emitować światło. Jest on chroniony przez szklaną bańkę wypełnioną gazem obojętnym, np.:

  • argonem z domieszką azotu w gazowych żarówkach żarowych;
  • próżnią w próżniowych żarówkach żarowych;
  • gazem obojętnym z dodatkiem halogenu, np. jodu w halogenowych żarówkach żarowych.

Żarówki czy diody LED, a więc elektroluminescencyjne, są natomiast oświetleniem półprzewodnikowym. Oznacza to, że materiały użyte do wygenerowania światła są zamknięte w materiale stałym. Z tego powodu diody LED nie nagrzewają się tak, jak żarówki żarowe.

Reklama

Pierwsze modele żarówek LED wytwarzały zimne i ostre światło, które sprawiało, że oświetlane wnętrze przypominało laboratorium. Z biegiem lat technologia została dopracowana i można bez problemu kupić żarówki LED także o świetle miękkim i ciepłym.

Czy żarówki LED są rzeczywiście droższe niż żarówki żarowe?

Chociaż żarówki LED stanowią obecnie najczęstszy wybór Polaków, wiele osób nie chce rezygnować z żarówek żarnikowych. Dlaczego? Tłumaczą to wyższą ceną zakupu oświetlenia LED. 

Jaka jest różnica między żarówkami żarowymi i żarówkami LED, jeśli chodzi o cenę? Koszt żarówki LED wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych, średnio jest to powyżej 10 zł, a mniej niż 20 zł. Cena jest uzależniona od mocy, barwy, wielkości, kształtu żarówki i renomy producenta.

Trzeba jednak pamiętać, że żarówki LED zapewniają ten sam poziom oświetlenia wnętrza co żarówki żarowe, ale przy mniejszym zużyciu prądu. Oszczędność energii elektrycznej może wynosić nawet do 75%, a żywotność oświetlenia LED w porównaniu z klasycznymi żarówkami jest 25-krotnie wyższa (dane Departamentu Energii USA).

Jakie są różnice kosztów używania żarówek żarowych i żarówek LED?

Różnice kosztów używania żarówek żarowych i żarówek LED są łatwe do wyliczenia. Wystarczy porównać, ile energii zużywa żarówka LED 12 W i odpowiadająca jej żarówka żarnikowa o mocy 60 W.

Klasyczna żarówka zużywa 60 kilowatogodzin (kWh) energii co 1000 godzin. Przy stawce 0,77 zł za kWh, eksploatacja żarówki przez 1000 godzin kosztowałaby 46,2 zł. Żarówka LED 12 W zużywa natomiast 12 kWh energii elektrycznej co 1000 godzin. Przy stawce 0,77 zł za kWh, eksploatacja żarówki LED przez 1000 godzin kosztowałaby 9,24 zł.

Czytaj także: Tani prąd dla Polaków. Ile to jest 2000 kWh?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy