Retro-running. Przeszłość wraca w wielkim stylu!

Retro-running to styl projektowania odzieży i obuwia inspirowany latami 80 i 90, szeroko nawiązujący do stylistyki ubrań, w jakich profesjonalni sportowcy biegali 20-30 lat temu. Ówczesny design oraz technologie wracają już od kilku sezonów do codziennego, miejskiego życia.

Modele butów adidas Originals takie jak ZX, LA Trainer, Tech Super, Torsion Allegra czy SL72 nazywane sneakerami lub bardziej po polsku szuraczami, w każdym sezonie pojawiają się w nowych wariantach kolorystycznych, z wykorzystaniem różnych materiałów, ale zawsze tej samej technologii przy budowie podeszwy - najczęściej Torsion.

Coraz bardziej popularne są także windbreakery, czyli znane wszystkim klasyczne wiatrówki adidasa szyte w górnej części w kształt rombu, z wszytym ściągaczem lub gumką na dole. 30 lat temu to był podstawowy ekwipunek każdego zawodowego biegacza. Dziś to podstawa dla szukających wygody w codziennym życiu.

Reklama

Gdziekolwiek biegniesz - poczuj moc ZX-ów.


Adidas jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek odzieży sportowej i klasycznej wszech czasów. Firma została założona w Niemczech w 1948 roku, a niecałe 50 lat później powstał jeden z najbardziej lubianych oraz  rozpoznawalnych produktów marki w kategorii retro-running. Mowa o modelu butów  ZX , który był przeznaczony do profesjonalnego biegania. Jak się okazało, jego przeznaczenie zmieniło się przez lata, ale model sam w sobie nadal ma się świetnie.

W 1984 roku miało miejsce wiele kluczowych technologicznych przełomów, które zmieniły świat. W tym roku nastąpiło uruchomienie pierwszego komputera Apple, powstały pierwsze płyty CD-ROM oraz drukarki laserowe. Właśnie wtedy adidas wypuścił nową kolekcje butów ZX. Produkty zostały przygotowane tak, aby dopasować się do różnych biegów - długodystansowych, terenowych, ulicznych i sprinterskich.

Aby zwiększyć komfort biegania każdy model buta posiadał swój oryginalny styl. W bucie do biegania terenowego była zamontowana większa amortyzacja pod piętą zaś but do biegania po drodze miał miększą wyściółkę pod stopą. Po igrzyskach w 1988 roku kolekcja ZX powiększyła się oraz przeszła modernizacje technologiczną.

Torsion i Soft-cell. Dopasowanie i amortyzacja


Pierwsza innowacja jaka została wprowadzona to system Torsion, który do dziś służy do wspierania stopy w jej naturalnych ruchach skrętnych, pomaga w odpowiednim dopasowaniu buta do podłoża, umożliwia niezależne ruchy skrętne przedniej i tylnej części stopy, wspomaga szybkie dopasowanie buta do podłoża oraz zapewnia odpowiednie wsparcie dla śródstopia. Następną bardzo ważną technologią, która została wprowadzona do modelu ZX jest Soft-cell, którego zadaniem jest amortyzacja pięty oraz  ochrona stawu skokowego przed uderzeniem.

Kolekcja okazała się hitem lat 80 i 90. Dzięki kolorowym wzorom oraz bardzo wygodnej konstrukcji adidas ZX stał się najlepszym przyjacielem biegacza ale również królem parkietów i ulic . Po ponad 20 latach ZX-y znów wracają, aby zadziwiać nas swoimi kolorami oraz nieść radość z codziennego użytkowania. Najbardziej lubiane modele z lat 80 i 90  zostały odtworzone w specjalnych  motywach Weave, Animal, Camo i Patent . 

W dzisiejszych czasach nie zobaczymy już ich na zawodach, ale na ulicach i klubowych parkietach. Adidas ZX stał się nieodłączną częścią naszej codziennej garderoby, w której mamy czuć się wygodnie oraz wyglądać modnie. Odwieczni fani modelu ZX, którzy pamiętają pierwszy egzemplarz ZX500 z 1984 roku uważają go za archetypową sylwetkę buta treningowego. 

LA Trainer - rewolucja z igrzysk


W 1984 roku obok ZX-ów pojawił się także zaprojektowany przez ekspertów adidas specjalnie na igrzyska w Los Angeles model LA Trainer. Przez kolejnych 10 lat LA Trainery wzbudzały uznanie nie tylko na bieżniach i torach, ale także na ulicach, idealnie wpisując się w miejski streetwearowy styl. Zawsze produkowane z tego samego zamszu, z tej samej gumy, zawsze z tą samą technologią wspierania pięty i unoszenia jej do góry zyskały w latach 80’ i 90’ swoich oddanych fanów.

Kilka sezonów temu model wrócił w blasku i chwale, doceniany przez dzisiejszych maniaków wygodnego obuwia miejskiego. To jest klasyk, który w kolejnych sezonach zyskuje nowe kolorystyki, pozostając jednak wiernym swojemu pierwszemu projektowi.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Adidas | jogging | Los Angeles | suknie ślubne w stylu retro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama