Sportowcy na emeryturze są w niebezpieczeństwie

Osoby, które grały w futbol amerykański częściej mają problemy ze zdrowiem - szczególnie, jeśli ich późniejsza dieta jest zbyt tłusta, a tryb życia mało aktywny - informuje serwis "EurekAlert".

Futbol amerykański to sport bardzo kontaktowy - urazy głowy są tu codziennością. Jak wykazali naukowcy z University of Missouri, następstwem może być pogorszenie sprawności umysłowej i problemy zdrowotne - większe w porównaniu zarówno z innymi sportowcami, jak i osobami, które sportu nie uprawiały.

Sport to zdrowie

Na zdrowie byłych zawodników wpływają także inne czynniki - na przykład dieta i ćwiczenia. Jak wykazali specjaliści z Missouri, dawni gracze, których dieta była bogata w tłuszcz i cholesterol mieli większe problemy z przypominaniem sobie zapamiętanych informacji, orientacją czy wdrażaniem pomysłów. Natomiast często wykonywane, intensywne ćwiczenia fizyczne sprzyjały zachowaniu zdrowia i sprawności umysłowej.

Spowolnić pogarszanie

Jak zauważa prof. Pam Hilton, chociaż ćwiczenia i dieta nie odwrócą całkowicie następstw licznych urazów związanych z uprawianiem sportu, mogą spowolnić pogarszanie się zdrowia. Skoro nie da się wyeliminować ani amerykańskiego futbolu, ani związanych z nim urazów głowy, należy przynajmniej ograniczyć skutki. Edukacja sportowców i trenerów może pomóc, choć nie jest to łatwe zadanie.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy