Czego potrzebujesz, aby zacząć biegać?

Bieganie pozwala nie tylko poprawić kondycję, ale także niweluje stres /123RF/PICSEL
Reklama

Nowy rok – nowy ty? Zmiana nawyków żywieniowych, ograniczenie papierosów czy alkoholu oraz obowiązkowo uprawianie sportu – początek roku to zazwyczaj czas postanowień dotyczących zdrowszego trybu życia. Dotychczas początek roku oznaczał oblężenie siłowni, tym razem musimy jednak postawić na inne formy aktywności. Trening w domu, kolarstwo, a może jogging? Oto lista gadżetów, które musisz mieć, żeby rozpocząć karierę biegacza.

Do bycia fit niezbędna jest regularna aktywność fizyczna. Sport nie tylko pozwala odpocząć zmęczonym siedzeniem przy biurku plecom, ale także ogranicza ryzyko zachorowania na cukrzycę czy choroby układu sercowo-naczyniowego oraz pozwala utrzymać mięśnie i kości w dobrym stanie. Wystarczy już 30 minut regularnej aktywności fizycznej, aby móc cieszyć się zdrowiem. O bieganiu mówi się, że jest sportem dla każdego. Trenować możesz wszędzie, nie jesteś zależny od godzin otwarcia obiektu, nie powinna zniechęcać cię pogoda. Podpowiadamy, co pomoże rozpocząć przygodę z bieganiem.

Reklama

Buty

Podstawowym gadżetem, w który powinieneś zaopatrzyć się jeszcze przed treningami jest odpowiednie obuwie. To, które nosimy na co dzień prawdopodobnie nie posiada odpowiedniej amortyzacji. Jej obecność jest zaś kluczowa dla twojego bezpieczeństwa, ponieważ podczas biegu stawy narażone są na dość duże obciążenie. Odpowiednie obuwie nie tylko odciąży kolana czy biodra, ale pomoże utrzymać prawidłową postawę, przez co obniży się ryzyko kontuzji. Wybierając się do sklepu sportowego lub przeszukując strony internetowe pamiętaj o tym, aby zawsze wybierać buty z działu dla biegaczy!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów? Producent nie jest aż tak ważny, lepiej weź pod uwagę dystanse oraz miejsce, w którym zamierzasz trenować. Inne obuwie przyda się na asfalt (duża amortyzacja), inne do biegania trailowego (bardziej przyczepny bieżnik, wzmocnienia na palcach), a odmienne do treningów na tartanowej bieżni. Pamiętaj o tym, aby kupować większy rozmiar niż zazwyczaj nosisz, ograniczysz ryzyko utraty paznokci podczas długich wybiegań. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do profesjonalnego sklepu sportowego, w którym wykwalifikowany personel dobierze egzemplarz dopasowany do twoich potrzeb.

Ubranie

Czasy bawełnianej podkoszulki i szarych dresowych spodni odeszły do lamusa. Przede wszystkim jest to materiał, który nie absorbuje zbyt dobrze wilgoci. Pod wpływem deszczu, potu czy polewania wodą twoja odzież znacznie zyska na wadze. Jeżeli będzie zimno, może to doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Jest także znacznie mniej przewiewna, co ma znaczenie w przypadku upalnych dni.

Na początkowym etapie wystarczy ci prosta odzież techniczna: dwie podkoszulki, para legginsów, krótkie spodenki, bluza lub kurtka. Wszystkie powinny być wykonane z materiałów oddychających i szybkoschnących, a także dobrze absorbować pot i wilgoć. Pamiętaj też o czapce - w lecie ta z daszkiem uchroni cię od przegrzania, w chłodne miesiące cieplejsze nakrycie głowy zapobiegnie wyziębieniu.

Skarpetki

Wydawać by się mogło, że skarpetki to część biegowej garderoby, nad którą nie trzeba się dłużej zastanawiać. To spory błąd! Źle dobrane skarpety mogą pozbawić cię paznokci (gdy są zbyt ciasne), być przyczyną otarć (gdy są za luźne) lub przyczynić się do odparzeń lub odmarznięcia.

Zamiast zwykłych bawełnianych skarpetek wybieraj te sportowe, wykonane z szybkoschnących materiałów. Jeśli planujesz biegać po śniegu lub mokradłach, warto zdecydować się na skarpety wodoodporne. Zwróć uwagę na ich długość - w lecie do miasta wystarczą krótkie stopki, jednak do lasu oraz podczas chłodniejszych miesięcy lepiej wybrać te dłuższe. Możesz także kupić skarpety kompresyjne, które pomogą zregenerować się łydkom podczas długiego biegu.

Zegarek biegowy

Twoja przygoda z bieganiem trwa dłużej? Koniecznie kup zegarek biegowy. Wielu sądzi, że to niepotrzebny gadżet, jednak znacząco usprawnia on treningi. Urządzenia tego typu nie tylko mierzą pokonany dystans, ale także wyliczają całościowe tempo oraz prędkość każdego pokonanego kilometra. Są także niezawodne, gdy planujesz trening interwałowy. Dodatkowo wiele modeli dostępnych na rynku umożliwia monitorowanie tętna za pomocą pomiar z nadgarstka, bez dodatkowych gadżetów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bieganie | trening | biegacz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy