Pięć kłamstw, które ułatwią twój trening

Jak mówi stare powiedzenie - "wszystko siedzi w głowie". Czasem to, jak czujesz się podczas treningu, nie zależy od kondycji ani dyspozycji dnia. Zależy od podejścia mentalnego.

Wystarczy małe kłamstwo, żeby wysiłek stał się łatwiejszy
Wystarczy małe kłamstwo, żeby wysiłek stał się łatwiejszy123RF/PICSEL

Masz czasem takie dni, kiedy od samego początku trening przychodzi ciężko i nie wiadomo dlaczego idzie o wiele gorzej niż zwykle? Problem może leżeć w psychice. Ale nie martw się, bo umysł jak w wielu innych przypadkach można łatwo oszukać.

1. Nie myśl o tym, jak jest ciężko

Podstawowym błędem popełnianym często przez początkujących jest przejmowanie się zmęczeniem i trudnością ćwiczeń. Każde powtórzenie to mordęga, każda seria ciągnie się w nieskończoność.

Przede wszystkim nie rób z treningu wielkiego halo, nie myśl o nim przez cały dzień jak o czymś nieprzyjemnym. Przekonaj sam siebie, że to drobnostka, po prostu część Twojego dnia - jak obiad czy poranny prysznic.

Myślenie o zmęczeniu prowadzi do większego zmęczenia123RF/PICSEL

2. Odpłyń gdzieś na chwilę

To metoda stosowana między innymi przez brytyjskie Specjalne Siły Powietrzne. Kiedy czujesz, że trening staje się uciążliwy, pomyśl o jakimś przyjemnym miejscu lub sytuacji. Gdzie chciałbyś teraz być? Co chciałbyś teraz robić? Skup się na tym, a pozwoli ci to przetrwać cięższe momenty.

3. Okłam samego siebie

Ten sposób, to kłamstwo w żywe oczy. Musisz być przekonujący, żeby twój umysł w to uwierzył. Wmów sobie, że zrobisz bardzo długą przerwę albo w ogóle dasz sobie spokój, ale... po tym treningu. O wiele łatwiej będzie ci podjąć dodatkowy wysiłek, kiedy będziesz wiedział, że zaraz będzie po wszystkim.

Oczywiście następnego dnia (lub wtedy, gdy wypada kolejny trening) będziesz już wypoczęty i gotowy do następnego kłamstwa.

Każdy sposób na odwrócenie uwagi od zmęczenia jest dobry123RF/PICSEL

4. Najlepsza odskocznia

Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej ćwiczy się przy muzyce. To nie żadna miejska legenda - badania jasno wykazują, że słuchanie muzyki podczas treningu działa relaksująco, odwraca uwagę od zmęczenia i zmniejsza napięcie mięśniowe. Wykorzystaj to.

5. Zabaw się!

Potraktuj trening jak grę. Przyznaj sobie punkty za każde ćwiczenie i zapisz je. Porównaj wyniki ze swoimi kolegami - sprawdźcie, kto jest najlepszy (ale bez oszukiwania). Dzięki temu skupisz się na liczeniu wyniku, a trening stanie się zabawą. Możesz też zainspirować się całymi programami rozpisanymi jak gra RPG.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas