Natychmiast usuń te dwie aplikacje. Popularne również w Polsce

Nawet jeżeli pobieramy aplikacje z oficjalnych sklepów mobilnych, musimy zachować ostrożność. To, że tam się znalazły, nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. Tak też jest w przypadku dwóch aplikacji, które podszywały się pod popularne komunikatory. Zostały one pobrane przez tysiące użytkowników w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich.

Jak informuje w raporcie zespół ESET, zarówno w Google Play Store, jak i Samsung Galaxy Store można było odnaleźć dwie szkodliwe aplikacje. Chodzi o "Signal Plus Messenger" oraz "FlyGram", które podszywały się pod popularne komunikatory, czyli Signala oraz Telegram. W obydwu aplikacjach wykryto kod szpiegujący BadBazaar.

Do czego zatem służyły apki? Obie wykradały dane użytkowników. Signal Plus Messenger skupił się na śledzeniu komunikacji na Signalu. W przypadku FlyGram w grę wchodził dostęp do listy kontaktów, rejestru połączeń czy informacji o kontach Google.

Reklama

Jak czytamy na stronie ESET-u, aplikacje były pobierane w krajach europejskich, między innymi w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, ale i Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych, Litwie, Brazylii czy Australii. Trzeba przyznać, że cyberprzestępcom udało się nabrać wielu internautów.

Obie aplikacje zostały usunięte z Google Play Store. Jeżeli chodzi o Samsung Galaxy Store, zniknęły dopiero wczoraj. To jednak nie znaczy, że automatycznie zostały odinstalowane z telefonów tych, którzy je pobrali.

Uważaj na to, co instalujesz. Nawet jeśli pochodzi z oficjalnego źródła

Jak już wspomnieliśmy, niestety instalowanie oprogramowania nawet ze sprawdzonych, oficjalnych źródeł nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. Jeżeli chcemy zainstalować jakąś aplikację, pamiętajmy o tym, by być ostrożni — zawsze warto spojrzeć na oceny użytkowników, liczbę pobrań, w miarę możliwości możemy też zweryfikować twórcę apki.

Nie zaszkodzi zastanowić się też nad tym, czy na pewno potrzebujemy danego oprogramowania i zorientować się, czy na rynku nie jest dostępna sprawdzona wersja, przetestowana przez innych internautów

W uchronieniu się przed zainfekowanymi aplikacjami może nam również pomóc monitorowanie ulubionych portali, które publikują tego typu informacje.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telegram | cyberbezpieczeństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy