Niesamowita wizualizacja. Przeleć obok tysięcy galaktyk widzianych oczami Webba

Film przedstawia 5000 galaktyk uchwyconych w ramach CEERS (Cosmic Evolution Early Release Science). Wizualizacja przedstawia ogromne przedsięwzięcie potężnego Teleskopu Kosmicznego NASA. Przelatujemy obok najbliższych galaktyk w kierunku najbardziej odległych, aż do jednej z najdalszych, wcześniej niewidzianej przez Webba.

Tysiące galaktyk uchwycone na jednym zdjęciu
Tysiące galaktyk uchwycone na jednym zdjęciuNASA, ESA, CSA, Brant Robertson (UC Santa Cruz), Ben Johnson (CfA), Sandro Tacchella (Cambridge), Marcia Rieke (University of Arizona), Daniel Eisenstein (CfA)NASA

Najstarsze zaobserwowane galaktyki

W ramach projektu CEERS (Cosmic Evolution Early Release Science) wykonany został przegląd ponad 5000 galaktyk widzianych okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Dane zostały zebrane z regionu znanego jako Extended Groth Strip. Każda sekunda filmu to podróż o 200 milionów lat świetlnych w głąb zbioru danych. Podróżujemy w przeszłość w niespotykany dotąd sposób.

Im dalsze obiekty, tym bardziej wyraźne są różnice między galaktykami. Ich wygląd zmienia się, odzwierciedlając fakt, że bardziej odległe obiekty są widoczne dla nas jako mniej rozwinięte, czyli tak jak wyglądały we wcześniejszym okresie Wszechświata. Światło potrzebuje czasu żeby do nas dotrzeć.

Na samym końcu widzimy jedną z najdalej wysuniętych galaktyk zauważonych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Jest to Galaktyka Maisie, która powstała 390 milionów lat po Wielkim Wybuchu, czyli około 13,4 miliardów lat temu. Obiekt ten stanowi przedmiot zainteresowania wielu astronomów.

Galaktyka Maisie jest nie tylko jedną z pierwszych, jasnych galaktyk odkrytych przez Webba, ale jest również przykładem bardzo wczesnej galaktyki, która można było zaobserwować tylko z użyciem superpotężnego teleskopu. Instrumenty Webba są w stanie uchwycić światło z tych odległych galaktyk, które w wyniku ekspansji wszechświata zostało przekształcone do długości fal podczerwonych, w których widzi teleskop.

Bystre oko Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Wizualizacja ta jest zobrazowaniem niesamowitych możliwości jakimi dysponuje Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba oraz tego, jak daleko jest w stanie sięgnąć jego „oko”. Jednak wiele ze swoich osiągnięć zawdzięcza Teleskopowi Hubble’a, bez którego naukowcy nie byliby w stanie określić, które galaktyki są tymi najstarszymi.

Celem astronomów są przede wszystkim te najwcześniejsze galaktyki, powstałe w początkach wszechświata, które mogą powiedzieć nam więcej na temat tego, w jaki sposób formowały się pierwsze gwiazdy.

Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o galaktykach jako płynnie rosnących. Ale może te gwiazdy formują się jak petardy. Czy te galaktyki tworzą więcej gwiazd, niż oczekiwano? Czy gwiazdy, które tworzą, są bardziej masywne, niż się spodziewamy? Dane te dały nam informacje, aby zadać te pytania. Teraz potrzebujemy więcej danych, aby uzyskać te odpowiedzi.
Steven Finkelstein z University of Texas w Austin, główny badacz programu CEERS.

Jest to dopiero pierwszy rok pracy Jamesa Webba, mimo że wystrzelony został już w grudniu 2021 roku. Jest tak skomplikowanym kosmicznym obserwatorium, że zajęło mu kilka miesięcy, aby wszystkie anteny i wysięgniki znalazły się na swoim miejscu. 12 lipca obchodzona jest rocznica jego działalności naukowej.

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas