Starożytne pole magnetyczne. Tak daleko astronomowie jeszcze nie sięgnęli

Astronomowie odkryli najdalsze pole magnetyczne starożytnej galaktyki, jakie do tej pory udało się zaobserwować. Odkrycie to pozwoli zrozumieć, w jaki sposób pola magnetyczne rozwijały się w galaktykach wczesnego wszechświata.

Zaobserwowano najdalsze galaktyczne pole magnetyczne

Naukowcom udało się zaobserwować pole magnetyczne starożytnej galaktyki za pomocą Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). Jest to najdalsze galaktyczne pole magnetyczne, jakie do tej pory udało się zaobserwować. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie „Nature”.  

Astronomowie od lat próbują rozwiązać zagadkę, w jaki sposób wczesne pola magnetyczne utworzyły się wokół galaktyk. Dzięki nowemu odkryciu linia czasu znacząco się przesunęła. Dzięki możliwościom ALMA mogli obserwować galaktykę 9io9, której światło potrzebowało 11 miliardów lat, aby dotrzeć do detektorów teleskopu w północnym Chile.   

Obserwacja pyłu galaktycznego

Reklama

Aby znaleźć pole magnetyczne, naukowcy skupili swój wzrok na pyle w 9io9. Kiedy pole magnetyczne oddziałuje na ziarna pyłu, ustawiają się one w jednej linii, a emitowane przez nie światło jest spolaryzowane. Podobne podejście zostało zastosowane w 2021 roku, kiedy inna grupa naukowców badała pole magnetyczne otaczające supermasywną czarną dziurę w centrum Messiera 87.  

Obserwacja pola magnetycznego 9io9 było możliwe dzięki soczewkowaniu grawitacyjnemu. Światło zostało wzmocnione przez masywne ciało niebieskie pomiędzy ALMA a starożytną galaktyką. Dzięki temu zjawisku astronomowie wcześniej dokonali obserwacji najstarszej znanej gwiazdy oraz niektórych najstarszych znanych galaktyk.  

Galaktyczne pole magnetyczne

Pole magnetyczne 9io9 jest w pełni uformowane, jednak w dalszym ciągu około 1000 razy słabsze niż ziemskie. Chociaż trzeba wziąć pod uwagę fakt, że pole galaktyki jest znacznie większe i rozciąga się na około 16 000 lat świetlnych.  

Naukowcy sądzą, że kolosalne powstawanie gwiazd we wczesnym wszechświecie mogło odegrać dużą rolę w przyśpieszonym pojawieniu się pól magnetycznych w skali galaktycznej. Potrzeba jednak dalszych obserwacji oraz zebrania większej ilości danych, aby zrozumieć naturę pola magnetycznego 9io9. Dokładnie chodzi o wyjaśnienie jak oraz kiedy powstało.   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: galaktyka | pole magnetyczne | Kosmos | Wszechświat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy