Fabryka Lego w Wietnamie. Krok ku ekologicznej przyszłości
Nowa fabryka Lego w Wietnamie, warta miliard dolarów, ma działać na energii odnawialnej i osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych do 2050 roku. Inwestując ogromne sumy, firma poszukuje ekologicznych materiałów do produkcji swoich kultowych klocków. Współpraca z Wietnamem wpisuje się w ich ambitne cele klimatyczne.

W środę w Wietnamie została otwarta nowa fabryka Lego warta 1 miliard dolarów. Firma twierdzi, że będzie produkować zabawki, opierając się wyłącznie na czystej energii.
Przyszłość klocków Lego
Jest to pierwsza fabryka w strefie przemysłowej Binh Duong, która ma zamiar działać całkowicie bez emitowania do atmosfery gazów cieplarnianych, a Lego twierdzi, że już na początku 2026 roku będą gotowi, aby tak działać.
Będzie to szósty na świecie i drugi w Azji zakład Lego, potrzebny, aby zasilić rosnące rynki Azji Południowo-Wschodniej.
Lego chce zaprzestać emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, a nowa fabryka jest ważnym czynnikiem w tych staraniach. Do 2032 roku firma chce zmniejszyć emisję o 37%.
- Chcemy się tylko upewnić, że planeta, którą dzieci odziedziczą, gdy dorosną, będzie planetą, która nadal istnieje - powiedział dyrektor generalny Lego Niels Christiansen agencji Associated Press.
Próby znalezienia ekologicznej alternatywy dla klocków
Małe kolorowe klocki produkowane są z plastiku na bazie ropy naftowej, a firma twierdzi, że zainwestowała ponad 1,2 miliarda dolarów na znalezienie alternatywy. Próbowano wykorzystywać przetworzone butelki, jednak plan się nie powiódł, bo po dwóch latach testów odkryto, że "materiał ten nie zmniejsza emisji dwutlenku węgla". Mimo wszystko Lego zobowiązało się, że do 2032 roku będzie produkować klocki w pełni ze zrównoważonych materiałów.
Do produkcji elementów klocków takich jak liście i inne akcesoria już teraz korzysta się z biopolipropylenu, czyli zrównoważonej i biologicznej odmiany polietylenu - tworzywa, z którego tworzy się również wiele produktów, np. opakowania produktów konsumenckich czy opony.
Jak powstają klocki Lego?
Kolorowe ziarna topią się w wysokiej temperaturze, po czym wprowadzane są do metalowych form. Fabryka do produkcji korzysta z pomocy robotów, które pracują z wysoką dokładnością, zarówno produkując, jak i pakując cegły. Lego zatrudni tysiące pracowników, wykwalifikowanych do obsługi tych maszyn.

Plany Wietnamu
Sam Wietnam również chce osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku, przez co kładzie nacisk na powstanie fabryk wykorzystujących czystą energię. 12 400 paneli słonecznych i systemy magazynowania energii dają nadzieję na bardziej eko produkcję.
- Lego i Wietnam, mamy te same aspiracje. Oboje chcemy być ekologiczni, odegrać swoją rolę w ochronie klimacie. I myślę, że dzięki energii słonecznej, baterii i DPPA [umowie bezpośredniego zakupu energii elektrycznej] pokazujemy, że jest to możliwe - powiedział Jesper Hassellund Mikkelsen, starszy wiceprezes ds. operacji w Azji w LEGO Group.
Lego wycięło 25 000 drzew, aby oczyścić teren pod fabrykę, jednak zasadziło ich dwa razy więcej, by zrównoważyć straty. To również pierwsza fabryka Lego, korzystająca z papierowych toreb zamiast jednorazowych plastikowych.