Komórki macierzyste uciekają, więc włosy siwieją

Naukowcy odkryli, że siwienie włosów po okresach wzmożonego stresu lub uszkodzeniach skóry jest wynikiem utraty komórek macierzystych melanocytów (MsSCs). Czy można coś z tym zrobić?

Siwiejemy, bo komórki macierzyste migrują z naszej głowy
Siwiejemy, bo komórki macierzyste migrują z naszej głowy123RF/PICSEL

Zespół naukowców z New York University pod kierownictwem Mayumo Ito zauważył, że komórki macierzyste melanocytów opuszczają swoją niszę po uszkodzeniu skóry promieniowaniem UV. Po dotarciu do naskórka, MsSCs różnicują do dojrzałych melanocytów i zapewniają skórze pigmentową ochronę anty-UV.

Odkrycie jest o tyle istotne, że wskazuje na nietypowy mechanizm zachodzący w organizmie. Różnicowanie komórek macierzystych pod wpływem uszkodzenia skóry jest w pewnym momencie istotniejsze od podtrzymania całej dostępnej ich puli. Melanina nie może być wytwarzana bez obecności komórek macierzystych, stąd pojawiające się siwe włosy w newralgicznym rejonie głowy.

Niezwykle istotny w procesie migracji komórek macierzystych melanocytów jest szlak białka błonowego - receptora melanotropiny MC1R. Jest ono aktywowane m.in. przez kortykotropinę, czyli hormon stresu. To wyjaśnia, dlaczego ludzie siwieją z nadmiaru zmartwień.

Wyniki eksperymentów naukowców z New York University będzie można wykorzystać w walce z wieloma poważnymi schorzeniami, m.in. bielactwem czy hiperpigmentacją.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas