Mucharyniec - tajemnica leśnego kręgu, o którym krążą legendy

Środek lasu, a w nim... niezwykły krąg. Krążą o nim legendy, a samo miejsce omijane jest szerokim łukiem przez okolicznych mieszkańców. Czym Mucharyniec wyrobił sobie tak kiepską opinię i co tam się właściwie wydarzyło?

Mucharyniec, czyli groza kryjąca się w lubelskim lesie
Mucharyniec, czyli groza kryjąca się w lubelskim lesie123RF/PICSEL

Tajemniczy Mucharyniec położony jest w północnej części województwa lubelskiego. Jego kształt przypomina okrąg zajmujący powierzchnię około 5 hektarów, który jest swego rodzaju blizną w tkance lasu. Do tego miejsca nie prowadzi żadna ścieżka, z prostego powodu: nikt nie chce się tam zapuszczać. Z kolei pośrodku Mucharyńca położona jest wyspa, którą porasta wyschnięty skarłowaciały, rzadki las.

Miejsce uzyskało rozgłos dzięki pojawiającym się tam zdarzeniom paranormalnym. Otóż ludzie, którzy zbliżyli się do uroczyska, tracili orientację w czasie i w przestrzeni, tracili zasięg w telefonach, GPS wariował, a kompasy przestawały działać.

Legendy i nietypowe zdarzenia w uroczysku Mucharyniec

Okoliczna ludność od wielu już lat przekazuje legendy, że pośrodku kręgu stała kiedyś cerkiew, która z niewiadomych przyczyn zapadła się pod ziemię razem z wiernymi. Podobne przekazy można usłyszeć w wielu miejscach w Polsce, Białorusi, czy Rosji. Wszystkie opowieści łączy jedno - zapadająca się cerkiew. Czy jest to nierozpoznany proceder na olbrzymią skalę? W opowieściach ze wschodu można zauważyć, że zniknięcie miejsca kultu pod ziemią było zazwyczaj spowodowane "ochroną" wiernych przed najazdem wrogich wojsk.

Inną opowieścią jest to, że uroczysko jest miejscem upadku meteorytu, którego resztki pozostające w ziemi zakłócają pracę urządzeń elektronicznych, czy kompasów. Niejako powiązana jest z tym wizja lądowania w tym miejscu, należącego do obcej cywilizacji, statku kosmicznego. Maszyna miałaby skazić okolicę, powodując wspomniane anomalie. Ponadto przez to wydarzenie, w tym miejscu mają nie rosnąć drzewa.

Wersji jest sporo, a jedna z nich mówi o pojawieniu się Matki Boskiej, której ślady stóp zostały odciśnięte na głazie, który leżał pośrodku wyspy. Skała następnie została przeniesiona przed kaplicę we wsi Krzywowólka, gdzie leży do tej pory.

Podobno trzęsawisko przez dziesięciolecia wciągnęło wiele osób, a ich duchy nawiedzają śmiałków, doprowadzając ich do szaleństwa, a w najlepszym wypadku do utraty poczucia czasu i przestrzeni, co skutkuje tym, że ludzie wychodzą z przeklętego kręgu po kilku dniach, a nawet tygodniach. Odpowiedzialność za to przypisywana jest także lichu lub diabłu. Śmiałkowie, którzy zdołali przedostać się na wyspę, twierdzą, że jest ona otoczona "bagienną fosą", która mogła być stworzona przez człowieka w dawnych czasach.

Czym jest uroczysko Mucharyniec?

Ze środowiskowego punktu widzenia Mucharyniec jest torfowiskiem pozbawionym drzew, które w wilgotnych okresach napełnia się wodą, przez co staje się niezwykle grząskie. Z kolei uroczyskiem nazywany jest obszar o charakterystycznych, "nietypowych" cechach przyrodniczych, który powiązany jest ze szczególnymi wydarzeniami, czy legendami. Nazywanie tego typu obszarów w lesie pełniło kiedyś podobną funkcję, jaką ma obecne nazywanie ulic, czy dzielnic miast.

Rzymskie miecze znalezione w jaskini. Są w świetnym stanieAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas