Niesamowite odkrycie: wszyscy źle szczotkujemy zęby

O tym, że przed snem trzeba wymyć zęby jesteśmy uczeni od najmłodszych lat. Mało osób wie jednak, że prawdopodobnie robi to niewłaściwie. Okazuje się, że zęby powinniśmy szczotkować w ciemności.

Czy to możliwe, że wszyscy źle szczotkujemy zęby?
Czy to możliwe, że wszyscy źle szczotkujemy zęby?123RF/PICSEL

Naukowcy odkryli, że intensywna ekspozycja naszego ciała na sztuczne światło daje mózgowi sygnał, że pora się obudzić, a nie że zbliża się czas odpoczynku. Podobnie jest zresztą z używaniem smartfonów bezpośrednio przed snem, co pobudza nasz organizm, zamiast go wyciszać. Szczególnie odczuwalne jest to zimą, gdy dzień jest krótki, a dostępność naturalnego światła tak ograniczona.

- Sen jest najważniejszą czynnością, która robimy w pojedynkę. Ponad 36 proc. naszego życia jest wypełnione snem. Często ludzie gaszą światła w sypialni, co ma pomóc im zasnąć, a potem udają się do łazienki i myją zęby przy zapalonym świetle. To błąd. Uważam, że ktoś powinien wymyślić oświetlenie łazienkowe z możliwym do ustawienia trybem nocnym - powiedział Russell Foster z Oksfordu.

Organizm człowieka jest tak zaprojektowany, że intensywne światło - nawet sztuczne - oznacza dla niego wzmożoną aktywność. Dopiero zgaszenie świateł i wyciszenie się oznacza, że należy zwiększyć produkcję melatoniny, hormonu pomagającego zasnąć.

- W naszym mózgu jest główny zegar, który jest jak dyrygent orkiestry dający sygnał, że idziemy spać. Poszczególne komórki naszego organizmu mają własne zegary. Ta piękna symfonia rytmów umożliwia nasze prawidłowe funkcjonowanie. Ale żyjemy w słabo oświetlonych jaskiniach, zarówno w domach, jak i naszych biurach, które są znacznie ciemniejsze od naturalnego światła, nawet w pochmurny dzień - dodał Foster.

Zakłócenie normalnych rytmów biologicznych może mieć poważniejsze konsekwencje niż jakość snu w nocy. Takie wahania obniżają naszą odporność, a tym samym zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu. Lekarze zalecają, by codziennie przynajmniej na kilkanaście minut wystawiać się na działanie naturalnego światła, by zresetować zegar biologiczny. Nawet siedzenie na zacienionej ławce w parku jest lepsze niż przy nocnej lampce w biurze.

Naukowcy radzą, by na koniec dnia unikać mocnego światła - ograniczyć sesje przed komputerem, telewizorem, tabletami, smartfonami, a także łazienkowymi lustrami. Zęby powinno się myć przy zapalonej świecy, a najlepiej w całkowitych ciemnościach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas