Powstanie polsko-niemiecki transporter opancerzony

Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z OBRUM podpisała z niemieckim koncernem Rheinmetall Man Military Vehicles umowę dotyczącą wspólnego opracowania pływającego kołowego transportera opancerzonego w układzie 6x6.

KTO Rosomak
KTO RosomakAFP

Nowy transporter ma się charakteryzować masą bojową mniejszą niż 20 ton i ładunkiem użytecznym co najmniej 3,5 t. Zawarta umowa obejmuje wspólne zaprojektowanie oraz budowę prototypów pojazdu przez PGZ i OBRUM oraz RMMV.

Polska Grupa Zbrojeniowa zapewnia, że pojazd zostanie opracowany z wykorzystaniem doświadczeń zdobytych w konfliktach asymetrycznych i będzie się charakteryzował wysokim stopniem ochrony wnętrza. Projekt jest realizowany z myślą o dostarczeniu potencjalnego następcy dla używanych obecnie w Wojsku Polskim transporterów BRDM-2 produkcji sowieckiej, w ramach programu Lekkiego Opancerzonego Transportera Rozpoznania (LOTR).

Polsko-niemiecki wóz opancerzony ma być zdolny do pokonywania przeszkód wodnych pływaniem. Będzie produkowany na terytorium RP i będzie mógł być wykorzystywany między innymi jako pojazd rozpoznawczy.  Transporter i jego odmiany specjalistyczne mają być oferowane na rynki eksportowe wspólnie przez PGZ i Rheinmetall.

- Zachęceni sukcesem Kołowego Transportera Opancerzonego Rosomak rozpoczynamy realizację kolejnego ambitnego projektu, którego efektem będzie nowy transporter opancerzony - powiedział prezes PGZ Wojciech Dąbrowski.

Prezes Dąbrowski podkreśla, że Grupa rozpoczyna budowę nowego  kołowego transportera w związku z powodzeniem programu KTO Rosomak. Zaznacza, że podpisanie porozumienia jest dowodem na zdolności PGZ do współpracy, na zasadach równorzędnych, z "wiodącymi" przedsiębiorstwami z globalnego sektora obronnego.

Defence24
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas