12 lipca trzeba wywiesić polską flagę. Ważne święto
Zastanawiasz się, dlaczego w sobotę 12 lipca za oknami wywieszane są flagi Polski? Polsce istnieje 15 świąt państwowych, w czasie których istnieje obowiązek wywieszenia flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Które z nich obchodzone jest 12 lipca 2025 roku?

Z historii Polski znamy wiele wydarzeń, które były na tyle ważne, że upamiętniane są co roku w mniejszej lub większej skali. Przykładowo 15 lipca upamiętniana jest bitwa pod Grunwaldem z 1410 roku (często organizowane są inscenizacje przez grupy rekonstrukcyjne), a 1 września obchodzimy pamiątkę ataku Niemiec na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej. Takich dat moglibyśmy wymienić co najmniej kilka. Jednak w te dni nie ma obowiązku wywieszania flagi Polski, choć jak przypomina Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego flagę "można również podnosić lub umieszczać w dni rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym".
Świąt, które wiążą się z obowiązkiem wywieszenia biało-czerwonej flagi jest 15. Najstarsza ustawa wprowadzająca ten obowiązek została uchwalona w 1950 roku, a dotyczyła obchodów dnia 1 maja.
Jakie święto obchodzimy 12 lipca?
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, przypadający 12 lipca, to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Został ustanowiony przez Sejm dopiero w 2017 roku. Nie jest jednak datą przypadkową. Upamiętnia pacyfikację Michniowa, świętokrzyskiej wsi spalonej przez Niemców w 1943 roku za wspieranie partyzantów.

Zginęło wtedy ponad 200 osób, w tym kobiety i dzieci. To tragiczne wydarzenie stało się symbolem losu tysięcy innych miejscowości, których mieszkańcy w czasie okupacji wykazali się ogromnym heroizmem. Polscy rolnicy, często bezimienni bohaterowie wojny, nie tylko dostarczali żywność do miast i leśnych oddziałów, ale także ukrywali wysiedlonych i ściganych przez nazistów, w tym Żydów.
Narażając własne życie i życie swoich rodzin, tworzyli siatki konspiracyjne i wspierali walkę zbrojną. Dziś, oprócz uroczystości w Michniowie, ich poświęcenie przypomina interaktywne Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, które pełni rolę zarówno miejsca pamięci, jak i edukacji. 12 lipca nie ma wielkich defilad ani transmisji w telewizji, ale to właśnie wtedy biało-czerwona flaga ma przypomnieć o ludziach, którzy wojenną codzienność przeżywali bez mundurów i orderów. Wśród pól, często płacąc najwyższą cenę za swoją solidarność.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi