Nowe odkrycie w Polsce. Grobowiec starszy niż piramidy
Do ciekawego odkrycia doszło na terenie Nadleśnictwa Miradz w województwie kujawsko-pomorskim. Pan Łukasz Oliwkowski zidentyfikował tam megalityczny grobowiec. Budowla jest starsza od piramid w Egipcie - ma około 5500 lat. To kolejna taka neolityczna konstrukcja odkryta na terenie Polski.
Niezwykłe odkrycie w Polsce. Budowla starsza od piramid w Egipcie
Polska jest krajem pełnym fascynujących zabytków, które kryją w sobie tajemnice przeszłości. Na naszej ziemi odnajduje się skarby w postaci ukrytych stosów monet, których historia potrafi rozbudzić wyobraźnię i stać się źródłem inspiracji dla wielu badań. Odkrycia związane z II wojną światową wciąż ujawniają nieznane kulisy wydarzeń, które kształtowały losy świata.
Ale Polska skrywa także zabytki z jeszcze bardziej odległych czasów – budowle nazywane polskimi piramidami. Są to megalityczne konstrukcje, które zostały zbudowane wcześniej niż słynne piramidy w Egipcie. Właśnie odkryto kolejną z nich.
Grobowiec megalityczny z Nadleśnictwa Miradz. Ma ok. 5500 lat
Do kolejnego odkrycia takiego megalitycznego grobowca doszło w woj. kujawsko-pomorskim, na terenie Nadleśnictwa Miradz. Konstrukcja ma ok. 60 m długości i ok. 5500 lat. Pan Łukasz Oliwkowski, pasjonat i badacz megalitycznych struktur, zidentyfikował monumentalny grobowiec, korzystając m.in. z nowoczesnych technologii.
- Wczoraj od rana przez wiele godzin błądziłem po lesie, ale w sposób kontrolowany, bo z cieniowaniem mapy LiDAR. No i się udało. Dotarłem do pradziejowego grobowca, który wcześniej wciąż mi umykał. Ponad 60 m długości, 16 m szerokości, ok. 1,5 m wysokości. Wokół niego, co bardzo rzadko tu spotykane, głazy z obstawy (lub z innego zniszczonego grobowca?). Czas się zatrzymał - ktoś układał te kamienie ponad pięć tysięcy lat temu! - napisał odkrywca na Facebooku.
"Polskie piramidy" rozsiane są w różnych zakątkach naszego kraju
Łukasz Oliwkowski identyfikował już wcześniej grobowce megalityczne m.in. w lasach balczewskich. Odkrycia nowego grobowca pan Oliwkowski dokonał natomiast nieopodal niedawno otwartej ścieżki dydaktycznej "Kamienne Miasto", której był zresztą konsultantem merytorycznym. Jak zaznacza, najciekawsze okazało się jednak czekać właśnie poza wyznaczoną trasą.
- Konsultowałem teksty wraz z prof. Jackiem Wierzbickim i Tomaszem Wiktorzakiem (odnotowano to na tablicach). Jak to często bywa w takich przypadkach, najciekawsze jest jednak poza głównymi traktami (oczywiście zdaję sobie sprawę, że to dopiero fragment oficjalnej ścieżki) - przekazał p. Oliwkowski, dodając, że w jego opinii megalityczne grobowce z tego obszaru zasługują na wpisanie na listę UNESCO.
Megalityczne struktury z neolitu nie do końca wyglądają jak słynne piramidy w Egipcie, jednak ze względu na pewne cechy wspólne, przylgnęło do nich określenie "polskie piramidy". Takie kopce z ziemi i głazów mają kształt wydłużonego trapezu.
- Nasze polskie megality są starsze od piramid o co najmniej 1200 lat, a jedyne co je łączy to fakt, że wszystkie te monumentalne budowle były wznoszone z wielkich kamieni jako grobowce przeznaczone dla jednego tylko wyjątkowego człowieka - mówił wcześniej Geekweekowi wspomniany prof. Jacek Wierzbicki z Wydziału Archeologii UAM.